V závere ostatného zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Rožňave primátor Pavol Burdiga (Most-Híd) adresoval slová autorovi komentára na sociálnej sieti Facebook.
„Ešte pred ukončením musím reagovať na jedného občana, možno aj takto cez obrazovku. Opisoval tam, že na mestský úrad sa zakúpili dva kusy kávovarov. Áno, zakúpili sa za cenu 253 euro,“ povedal Burdiga.
„U nás boli dva kávovary, jeden v hodnote dvetisíc neviem koľko eur. Tie dva kávovary som ja dal vrátiť,“ pokračoval rozhorčene. “Je veľmi zlé, keď si ten pán myslí, že ja s pani mojou asistentkou pijem kávu.“
„Pane, v živote som ani šálku kávy nevypil!“ – odkázal cez obrazovku. Ako dodal, vie o koho sa jedná a urobil to len preto, aby sa vedelo, že sa ušetrilo, ale tie kávovary potrebujú – jeden na mestskom úrade a druhý na radnici.
Burdiga reagoval na komentár, napísaný na facebookovej stránke „Rado Kovács – poslanec MsZ v Rožňave„. Pod tam zdieľaným článkom z denníka Korzár s názvom „Rožňavskí poslanci sa neradi vzdávajú svojich výhod“, v ktorom je spomenutý jeho návrh, aby poslanci šetrili aj čo sa týka občerstvenia, je diskutérom napísané:
„Jeden chce ušetriť aj 300 eur a Repaská s Burdigom nakupujú o dušu: Dátum vystavenia 16. 01. 2013, Espresso kávovar DELONGHI EC 200 CD, množ.: 2 ks, jedn. cena: 109 eur, spolu: 218 eur. Dátum vystavenia 18.01.2013, Papierová taška s krút. držadlom + Doprava, množ.: 250 kusov, jedn. cena: 1,0056 eur, spolu: 251,40 eur“
Až na prvú vetu je to skopírovaný text z objednávok, uverejnených na stránke mesta Rožňava. O pití kávy sa tam autor komentára nijako nezmieňuje.
V reakcii na tento komentár, resp. diskusiu na komunitnej sieti, použil Burdiga takmer 100 slov. V predvolebnej televíznej debate na otázku moderátora ohľadne predaja obchodného podielu mesta v Tekore spolu s kotolňou a pozemkami, za ktorý ako vtedajší zástupca primátora hlasoval, odpovedal: „Ja budem veľmi krátky. Ja si myslím, že z mojej strany to bolo v poriadku.“
Televízna diskusia so štvoricou kandidátov na post primátora sa konala 23. októbra 2012, protokol o výsledku kontroly NKÚ bol podpísaný len o osem dní neskôr. Okrem iného je v ňom uvedené:
“Mesto Rožnava tým, že odpredalo svoj obchodný podiel za nižšiu cenu, ako bol penažný vklad mesta v obchodnej spoločnosti a tým, že predajná cena vôbec nezohľadňovala nepenažný vklad mesta do obchodnej spoločnosti v sume 1 373 648,96 eur, nepostupovalo pri nakladaní s majetkom mesta v prospech rozvoja mesta a jeho občanov, čím konalo v rozpore s § 7 ods. 1 zákona o majetku obcí.”
Vo volebnom programe Pavla Burdigu okrem iného stálo:
- Nie je mi jedno, že ľudia často vnímajú verejných funkcionárov ako skorumpovaných naničhodníkov.
- Nie je mi jedno, ako vy, občania mesta, vnímate hospodárenie s verejnými financiami.
- Nie je mi jedno, či vedenie samosprávy podpisuje nevýhodné zmluvy a či je mestská pokladňa prázdna.
- Práve to sú veci, ktoré sa pokúsim ako primátor mesta zmeniť.
Mesto Rožňava zápasí, podobne ako väčšina slovenských miest a obcí, s veľmi zlou finančnou situáciou. Navyše mu už v tomto roku hrozí povinnosť zaplatiť vysokú pokutu z ÚVO.
Foto: Archív infoRoznava.sk / Pavol Burdiga v deň svojej inaugurácie na post primátora
Súvisiace články: Podiel v Tekore predali nezákonne
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kávu vraj v živote nevypil"