Kliešťa treba vybrať čo najskôr

dscn3833mediumZ hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné prisatého kliešťa odstrániť z tela čím skôr. Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, začne svrbieť. „Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do rany vypúšťa znecitlivejúcu látku. Má len niekoľko milimetrov a mnohí si ho všimnú, až keď je nasatý krvou a zväčšený,“ povedala pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislava Šustová.

Kliešťa treba vedieť aj správne odstrániť. Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. „No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany,“ upozornila Šustová. Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene.

Vysvetlila, že pred odstránením treba kliešťa poliať či postriekať dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak v domácej lekárničke chýba, možno použiť aj alkoholický nápoj, parfum, kolínsku či hustú mydlovú penu, najlepšie z antibakteriálneho mydla. „Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom sa ho pokúste vytiahnuť. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranu opäť dezinfikujte,“ doplnila Šustová.

Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale s jeho odstránením sa odporúča počkať na doma, kde sú na to potrebné pomôcky. „Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska,“ ozrejmila Šustová. Vhodnejšie je vyhľadať lekára, ktorý hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.

Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra. Číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody adekvátne obliecť. Vhodné je tiež použiť repelenty či zaočkovať sa. Po návrate z prírody treba vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. „Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Najradšej má tenšie časti kože ako ohyby lakťov a kolien, slabiny, brucho, podpazušie, uši či oblasť okolo pohlavných orgánov,“ uzavrela.

Ilustračné foto: Rodinka.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kliešťa treba vybrať čo najskôr"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.