Už po tretíkrát vám prinášame exkluzívne zábery a komentáre z kodanského summitu OSN, tentoraz vo forme denníka našej čitateľky.
Nedeľa, 13.december
V rokovacích sálach v Bella Centre bol voľný deň, ale centrum Kodane bolo plné turistov i Kodančanov.
Atmosféra v meste bola poznamenaná pokojnými mítingami na podporu prijatia záverečného protokolu, ale aj pokusmi radikálov “black block“ zaútočiť na objekty dánskej štátnej energetickej spoločnosti “DONG Energy“.
Spoločnosť prevádzkuje elektrárne na báze spaľovania fosílnych palív, zemného plynu i mazutu, no mnohé z nich však spaľujú i slamu, štiepky, biomasu a komunálny odpad. Okrem toho, že je významným producentom elektrickej energie, je aj priekopníkom v rozvoji nových technológií spaľovania uhlia, čím prispieva k efektívnejšiemu využitiu energie z uhlia a tým k znižovaniu emisií CO2. Množstvo prostriedkov investuje i do vývoja efektívnejších technológií na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
V kodanskej katedrále sa konala ekumenická omša za účasti kráľovnej Margarety II. a princa Henrika. Omšu slúžili duchovní luteránskej, metodistickej i katolíckej cirkvi. Kázeň predniesol Rowan Williams, biskup z Canterbury a prítomným sa prihovoril i emeritný arcibiskup anglikánskej cirkvi Desmond Tutu, držiteľ Nobelovej ceny za mier za rok 1984.
Pondelok, 14. december
Pondelok sa začal absolútnym chaosom v meste, ale hlavne pred Bella Centrom. Summit vstúpil do druhej, vrcholnej časti. Organizátori vôbec nezvládali ranný nárazový príliv účastníkov summitu.
Situáciu komplikovali aj skupinky aktivistov, ktorým sa sem, napriek všetkým opatreniam, podarilo preniknúť. Prevádzka metra musela byť na hodinu prerušená. Bella Centrum je schopné pojať maximálne 18 tisíc ľudí, kým podľa pravidiel OSN akreditáciu nie je možné odmietnuť žiadnemu účastníkovi. Akreditovalo sa teda takmer 40 tisíc osôb.
Krátko pred obedom začala demonštrácia cca 3000 aktivistov pod názvom “Bez hraníc”, cieľom ktorej bola budova ministerstva obrany, pretože podľa ich názoru je klimatická kríza výsledkom chamtivosti kapitalistických národných štátov a zbrojenia.
Utorok, 15.december
Do Kodane sa začínajú schádzať predsedovia vlád a hlavy štátov, čo z mesta urobilo sústavu nedobytných, ale hlavne ustavične sa premiestňujúcich betónových zátarás .
Hlavné námestie Kongens Nytrov obsadili špeciálne jednotky a ostreľovači. Cieľom ich ochrany sú najmä veľké hotely v centre, ako D´Angleterre, Admiral, či Fenix, v ktorých sú oficiálni hostia ubytovaní.
Na radnici sa pod záštitou kodanskej starostky Ritt Bjerregaard konalo stretnutie primátorov svetových metropol. Prítomný bol aj prezident svetovej banky, generálny tajomník OECD, či predstavitelia spoločnosti Siemens.
Azda najpopulárnejším hosťom bol kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Podobné podujatia a presuny hostí komplikovali dopravnú situáciu v meste do neskorých večerných hodín.
Do rokovaní v Bella Centre sa zapojil i generálny tajomník OSN Ban Ki-moon, britský korunný princ Charles a dánsky korunný princ Frederik. Priletel i minister životného prostredia vlády SR Jozef Medveď.
Keďže na podujatiach, ktoré organizuje OSN, nie je účasť obmedzená, do Kodane prišli i viacerí diktátori a kontroverzní svetoví politici, ako Hugo Chavez, Robert Mugabe, či Mahmud Ahmadinedžad, ktorému sa dokonca podarilo preniknúť do mediálneho priestoru.
Foto : radnica, D´Angleterre
Streda, 16. december
Zatiaľ čo v Bella centre sa stále rokuje, na prístupových cestách okolo kongresových hál, pod prísnym dohľadom kamier ako zo strany polície, tak zo i strany aktivistov “Climat justice aktion“ i “black block”, prebieha výmena názorov a takmer v pravidelných intervaloch i pästí a policajných obuškov.
Sledujúc spravodajstvo v televízii si kladiem jedinú otázku : čo by sa stalo, keby policajný kordón zlyhal a demonštranti by sa dostali k preskleným halám Bella centra. Ako dôsledná pacifistka som vďačná projektantom kongresového centra, že pri jeho projektovaní skutočne do všetkých detailov prepracovali možnosti zabezpečenia objektu v podobných záťažových situáciách. Aj umelý kanál okolo parkoviska a trate metra pripomína vodnú priekopu okolo stredovekej pevnosti.
Udalosťou dňa sa však nepochybne stala zmena na pozícii predsedu samitu COP 15. Ministerku a novú eurokomisárku Conie Hedegaard nahradil vo funkcii dánsky premiér Løkke Lars Rasmusen, čo znamená, že rokovania sa dostávajú do finálnej fázy.
Večer sa oficiálni hostia summitu stretli na galapredstavení v opere.
Štvrtok, 17.december
Vyvrcholenie II. časti konferencie na úrovni ministrov, ktorí majú pripraviť záverečný dokument, ktorý by mali prijať hlavy vlád a štátov v piatok, 18.decembra.
Štvrtkovým ránom sa Kodaň zobudila do nádherného zasneženého dňa, akoby počasie chcelo naznačiť, že malým ľudským prispením k zmene využívania prírodných zdrojov a zmiernením zamorovania životného prostredia exhalátmi a uhlíkovými emisiami môžeme svojej planéte pomôcť bez ohľadu na to, či majú pravdu tí, ktorí teórie o globálnom otepľovaní podporujú alebo tí, ktorí ho popierajú.
Väčšina Dánov je spokojná, že Kodaň je hostiteľkou klimatického summitu. Naznačuje to prieskum verejnej mienky vykonanej agentúrou pre cestovný ruch v pondelok a utorok. Domnievajú sa, že Dánsku to môže zvýšiť medzinárodnú prestíž a pomôcť exportu moderných „zelených technológií“.
Kodančania veria, že vynaložené náklady sú dobrou investíciou v dlhodobom horizonte a získaná publicita je nemerateľná finančnými prostriedkami. Finančné odhady hovoria, že nečakane vysoký počet účastníkov summitu prinesie pre Dánsko príjem 400 miliónov Dkk (1euro=7, 44 Dkk). Údaj nehovorí o zisku, výška celkových nákladov ešte je známa.
Piatok, 18.december
Posledný rokovací deň. „Žiaľ, rokovania,“ citujem dánsky mienkotvorný denník Berlingske Tidende, “aj napriek diskusii, ktorá prebieha na bode varu, uviazli na bode mrazu“. Ak v Kodani, kde sa v piatok stretli skutočne najdôležitejšie osobnosti svetovej politiky nedôjde k prelomeniu patovej situácie, bude to, podľa eurokomisárky Conie Hedegaard, skutočne premárnená šanca na dohodu a účet za to zaplatia naše deti.
V ranných hodinách priletel Barack Obama, na čo upozorňoval hluk policajných vrtuľníkov monitorujúcich vzdušný priestor nad mestom už dlho predtým. Na krátko bolo prerušené i spojenie so Švédskom cez Øresundbroen. Bizarnosť dnešného dňa dotvorilo i počasie, keď sa naplnili predpovede meteorológov o poklese teploty a snežení. Teplomer v Nordhavne ukazoval -6o C. To v Dánsku nie je bežné.
Vedenie slovenskej delegácie na kodanskom summite prebral prezident Ivan Gašparovič. Po oficiálnej časti a krátkych neformálnych rokovaniach predniesol prejav Barack Obama. Po ňom ostali slovo prezidenti Brazílie, Bolívie a premiéri Číny a Indie.
Po úvodných prejavoch medzi účastníkmi prevládla skepsa, že sa nepodarí dospieť k právne záväznej dohode, k prekonaniu rozporov a k prijatiu konkrétnych záväzkov. Napriek tomu sa politici opäť pokúsili hľadať konštruktívne východiská, najsledovanejšie boli rozhovory medzi Barackom Obamom a čínskym premiérom Wen Ťia-paom.
Posledné nádeje sa vkladali do nočných rokovaní lídrov svetových ocnosti, ktorí však vo večerných hodinách postupne Bella centrum opúšťali. Očakáva skôr prijatie všeobecnej politickej deklarácie o dobrých zámeroch a plánoch do budúcnosti.
Spestrením náročného dňa bolo silne protiamerické vystúpenie kontroverzného venezuelského prezidenta Huga Cháveza.
Pre Inforoznava.sk z Kodane Alena Golianová
Foto a reprofoto: autorka
Súvisiace články:
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kodanský denník"