Recyklácia biologicky rozložiteľných odpadov začína v kompostovaní , ktorého výsledkom je vznik prírodného hnojiva preto je jeho ďalšie možné využitie v poľnohospodárstve aj v záhradách občanov.
Zarážajúce však je, že tento druh odpadu, ktorý sa rozloží v prírode bez negatívnych dopadov na životné prostredie, skládkovaním s ostatnými zložkami komunálneho odpadu negatívne vplýva na ostatné zložky odpadu, pričom podľa štatistík tvorí bio odpad 45% z celkového množstva odpadov.
Mesto Dobšiná v posledných týždňoch dostalo výzvu z Ministerstva životného prostredia SR na zaslanie stanoviska k plánovanému projektu Kompostáreň biologicky rozložiteľných odpadov Dobšiná, pričom vedenie mesta vo svojom záväznom stanovisku podľa novelizovaného zákona č. 50/1976 Zb. a súvisiacich predpisov a v zmysle § 4 písmeno d/ zákona SNR č. 369/1990 Zb. v platnom znení v záujme mesta s predloženým zámerom vydalo súhlasné stanovisko k tomuto projektu.
Samotným zámerom projektu je vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie vybraných druhov biologicky rozložiteľných odpadov vyseparovaných v meste Dobšiná a okolitých obciach. Zriadením kompostárne sa tak naplní aj požiadavka ustanovenia §18 ods. 3 písm. m) zákona č. 223/2001 Z.z., ktorá zakazuje zneškodňovať biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a parkov vrátane odpadov z cintorínov a z ďalšej zelene z pozemkov právnických a fyzických osôb a občianskych združení ak sú súčasťou komunálneho odpadu. Zároveň tak mesto Dobšiná už popri spustenom separovanom zbere papiera, skla, kovov a plastov zahrnie aj zber biologicky rozložiteľných odpadov od občanov. Oddeleným zberom a zhodnocovaním týchto odpadov sa zníži množstvo biologicky rozložiteľných odpadov ukladaných na skládky a tým aj celkové plynné a kvapalné emisie zo skládok.
Projekt počíta so zaťažením skládky pri troch cykloch ročne približne 990 tonami bioodpadu. Výstavba kompostárne by sa mala realizovať v roku 2012 a ukončená by mala byť ešte v ten istý rok. Do ostrej prevádzky by mala byť spustená v roku 2013. Pri tomto projekte sa dá počítať s vytvorením nových pracovných miest najmä na úseku obsluhy zariadení. Zvozový rajón kompostárne by pokrýval tieto obce: Dobšiná, Dedinky, Stratená, Vyšná Slaná, Rejdová, Vlachovo, Gočovo, Nižná Slaná, Kobeliarovo, Henckovce, Gemerská Poloma, Betliar. Celkové investičné náklady na projekt by sa podľa predbežných odhadov mali pohybovať v sume 330 000 eur s 5% účasťou mesta Dobšiná z celkovej sumy projektu.
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kompostáreň BRO v Dobšinej"