Poslanci rožňavského parlamentu v úvode svojho štvrtkového rokovania stiahli z navrhnutého 34-bodového programu dva body. Prvým bol návrh na zmenu rozpočtu (bod č. 4) a druhým návrh na zrušenie uznesenia zo septembra 2012 o znížení počtu poslancov a volebných obvodov (bod č. 17).
Ten spracovala skupina ôsmich poslancov (Lach, Laco, Borzy, Motyka, Szabadosová, Kossuth, Džačár a Pollák), ktorí ho podpísali už 7. apríla, na rokovanie bol však navrhnutý až teraz.
Návrhy na stiahnutie predložil zástupca primátora Peter Marko (nom. OKS).
V prípade návrhu zmeny rozpočtu to zdôvodnil potrebným časom, aby to bol dobre a kvalitne pripravený materiál. Stiahnutie návrhu na zrušenie uznesenia z roku 2012 nezdôvodnil. „Tento bod navrhujem stiahnuť bez môjho komentára.“
Poslanci hlasovaním potom rozhodli o stiahnutí oboch bodov z programu rokovania.
V prípade prvého hlasovali za stiahnutie 10-ti prítomní poslanci, v prípade toho druhého siedmi (Bischof, Kuhn, Marko, Pollák, Szabadosová, Kováč, Kemény), proti boli traja (Beke, Kossuth, Motyka) a jeden sa zdržal (Borzy).
Takto upravený program potom schválili 9-ti poslanci, proti bol jeden a jeden poslanec sa zdržal.
Neskôr, v bode č. 18, poslanci schválili pre jesenné komunálne voľby v nadväznosti na uznesenie, prijaté už v septembri 2012, 13 poslaneckých mandátov. Poslancov budeme voliť už len v dvoch volebných obvodoch – v prvom 7 a v druhom 6.
Burdiga by zmenu nepodpísal
Primátor Pavol Burdiga (Most) to komentoval slovami, že ak by aj poslanci schválili návrh na zrušenie uznesenia z r. 2012, resp. ponechanie súčasného stavu (17 poslancov), takéto uznesenie by nepodpísal.
Ako dodal, vtedy ešte ako poslanec hlasoval za toto zníženie počtu poslancov a obvodov a slovo robí chlapa, takže by nemohol konať inak ani teraz.
V diskusii pod správou o zámere skupiny poslancov presadiť na poslednú chvíľu takúto zmenu, napísal poslanec Ján Lach (Most), že „primátor nie je feudálny pán a vetovanie uznesenia poslancov musí odôvodniť.“
Ako tam ďalej dodal, vetovať môže (primátor) uznesenie, ktoré je v rozpore so zákonom, alebo zjavne nevýhodné pre mesto.
„Ak by vetovanie bolo na ľubovôli primátora, tak nie sú potrební poslanci, platil by iba jeho názor alebo názor 2/3 väčšiny, ktorá je potrebná na prelomenie primátorovho veta,“ uviedol vo svojom diskusnom príspevku na záver.
Dnes sme ho na záver rokovania oslovili ako jedného zo skupiny poslancov, ktorí za týmto pokusom o zachovanie súčasného stavu stáli.
Zaujímalo nás, ako hodnotí stiahnutie ich návrhu a tiež odmietavé stanovisko straníckeho kolegu, primátora, ktorý sa po hlasovaní vyjadril, že by takéto uznesenie nepodpísal.
„Pýtali ste sa všetkých podpísaných poslancov, ktorí boli podpísaní pod návrhom?“- reagoval stručne mailom.
Poslanec Matúš Bischof (OKS), ktorý pred hlasovaním v septembri 2012 o znížení počtu poslancov a volebných obvodov doniesol do podateľne mestského úradu podpornú petíciu s vyše 1500 podpismi občanov mesta, bol najprv presvedčený, že návrh na zrušenie tohto uznesenia prejde.
„Dnes som však rád, že v Rožňave ešte stále existujú sily so zdravým rozumom, ktoré dopomohli k odvráteniu tohto nezmyslu,“ pokračoval. „Aspoň takto by som sa všetkým, v koho moci to bolo, chcel poďakovať.“
Reprofoto: infoRoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Návrh osmičky stiahli z rokovania"