Nedajme si ohroziť infozákon!

BRUSEL/BRATISLAVA/ROŽŇAVA – Od roku 2003 existuje v Európskej únii smernica, ktorá požaduje, aby členské krajiny vo svojich zákonoch jasne a zreteľne upravili, aké práva majú ľudia, ktorí chcú používať informácie získané od verejnej správy podľa svojho uváženia (napríklad poukázať na nevýhodný tender alebo nezákonný dar pre politikov, prípadne vytvoriť webovú aplikáciu o kvalite nemocníc).

Slovensko túto smernicu ešte nevčlenilo do svojho práva a EÚ dochádza trpezlivosť. Preto nám hrozí európsky súd. Ministerstvo spravodlivosti chce Smernicu do nášho práva včleniť cez infozákon.

„To v momentálnej politickej situácii považujeme za vážnu hrozbu pre tento predpis, bez ktorého si nevieme predstaviť, ako by sme mohli ako občania pozerať štátu na prsty. Viacerí poslanci otvorene vyjadrili svoje odhodlanie meniť infozákon – a to aj spôsobom, ktorý by obmedzoval súčasný prístup k informáciám,“ uvádza sa v hromadnej pripomienke Spoločnosti pre Otvorené informačné technológie a Aliancie Fair Play, kde pracuje aj náš kolega Pavol Lacko ml.

Ako sa v dokumente ďalej uvádza, vláda by (ani pri dobrej snahe ponechať rozsah práv v súčasnom rozsahu) pre tlak EÚ s najväčšou pravdepodobnosťou nemohla novelu stiahnuť z rokovania parlamentu v prípade, že by poslanci zákon oklieštili alebo inak poškodili.

„Návrh je navyše taký chaotický, že vôbec nie je jasné, aké práva budeme mať, ak budeme chcieť ďalej používať informácie od verejného sektora. Podľa nás Smernicu vôbec správne nevčleňuje do našich zákonov. Preto sme pripravili túto pripomienku. Aby nás ministerstvo spravodlivosti vypočulo, potrebujeme 500 podpisov,“ píše sa v závere dokumentu.

Zástupcami verejnosti k pripomienke Aliancie Fair-play, o.z. a Spoločnosti pre otvorené informačné technológie pre rozporové konanie je Zuzana Wienk (zuzana@fair-play.sk) a Peter Kunder (kunder@fair-play.sk).

Organizátori potrebujú získať do stredy 6. júna 500 podpisov, urobiť tak môžete na stránke ekofóra kliknutím sem

Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Nedajme si ohroziť infozákon!"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.