Parkovanie s preukazom ZŤP

V poslednom čase sa niektoré celoštátne média venovali téme vyhradených parkovacích miest pre držiteľov preukazov zdravotne ťažko postihnutých – ZŤP. Téma zaujala aj našich čitateľov.

Na sídliskách v Rožňave podľa nich pribúdajú tieto parkovacie miesta, no často z áut, označených preukazom, nikto postihnutý nevystupuje ani do nich nenastupuje.

Kompetentným sme preto adresovali otázky, ktoré vyplynuli aj z podnetov našich čitateľov.

Zaujímalo nás, či je možné takýto preukaz mať za oknom auta a parkovať na takto označenom parkovacom mieste bez toho, že by z uvedeného auta niekto zdravotne postihnutý vystupoval, alebo doň nastupoval.

Chceli sme tiež vedieť, či je takéto parkovacie miesto oprávnené, ak ide len o mentálnu poruchu, ale nie o imobilitu postihnutého.

Aké sú vlastne kritériá na vydanie takéhoto parkovacieho preukazu a kto ich dodržiavanie kontroluje?

Platí na Slovensku aj v Európskej únii

Ako pre infoRoznava.sk uviedol Peter Zeman, hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, podmienky pre vyhotovenie parkovacieho preukazu upravuje zákon č. 447 z r. 2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Ustanovuje, že fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz.

Parkovací preukaz je určený na využívanie vyhradených parkovacích miest a zariadení na území Slovenskej republiky a v členských štátoch Európskej únie. Sankcie za neoprávnené používanie parkovacieho preukazu však zákon neustanovuje.

Ako ďalej dodal, preukaz je určený na uplatnenie výhod podľa osobitného predpisu. Zákon o premávke na pozemných komunikáciách oprávňuje na používanie parkovacieho preukazu iba fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorej bol tento preukaz vydaný príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Vodič vozidla, prepravujúci fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia, ale je povinný parkovací preukaz odstrániť z vozidla, ak sa nepoužíva na určený účel,“ vysvetlil Zeman.

Kontrolu vykonávajú okresné a krajské dopravné inšpektoráty.

Podľa Zemana o pridelení preukazu rozhoduje úrad na základe lekárskeho posudku, ktorý je vypracovaný individuálne pre žiadateľa a je nutnou súčasťou tejto žiadosti. 

„Nie je preto možné zovšeobecňovať. Pri posudzovaní stavu nehrá často úlohu len jedna diagnóza ale nezriedka súhrn viacerých a takisto nie je určujúci iba typ diagnózy, ale aj miera postihnutia“, vysvetlil.

Vydávanie parkovacieho preukazu ale aj všetkých ostatných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia je práve preto podľa Zemana individuálnym procesom, opierajucim sa o konkrétny lekársky posudok.

„Je v kompetencii úradov práce vydávať parkovacie preukazy, oprávňujúce parkovanie postihnutým osobám,“ dodal ďalej. Neprideľujú však vyhradené parkovacie miesta, to je v kompetencii príslušných miest a obcí.

„Kontrola užívania preukazov v súlade so zákonom je v kompetencii dopravných inšpektorátov, nie úradov práce,“ uviedol na záver.

Preukaz len pri preprave postihnutého

„Parkovacie miesta pre vozidlá, prepravujúce fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, označené príslušným parkovacím preukazom, ako i skutočnosť, či opodstatnenie vyhradeného parkovacieho miesta stále trvá, mestská polícia neeviduje, pretože to nepatrí do jej kompetencie,“ vysvetlil Róbert Hanuštiak, náčelník Mestskej polície v Rožňave. Uvedená kompetencia patrí do agendy príslušného cestného správneho orgánu.

Aj on zdôraznil, že parkovací preukaz sa môže používať len na vozidle, prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.

„Vodič vozidla je povinný parkovací preukaz odstrániť z vozidla, ak sa nepoužíva na účel, na ktorý je určený,“ dodal na záver.

Za zneužívanie hrozí pokuta do 300 eur

Dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva PZ SR v Rožňave nevedie evidenciu vyhradených parkovacích miest pre držiteľov preukazu ZŤP. Takúto evidenciu môže podľa Ivana Bronďoša, riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave, poskytnúť správca miestnych komunikácií, tj. mestský, či obecný úrad.

Na základe predloženej žiadosti žiadateľov o vydanie stanoviska k zriadeniu vyhradeného parkovacieho miesta s vyhradeným státím a k určeniu trvalého zvislého dopravného značenia, zaujíma dopravný inšpektorát stanovisko a posudzuje projektovú dokumentáciu, ako dotknutý orgán z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Vyhradené parkovacie miesto s vyhradeným státím sa schvaľuje pre konkrétneho žiadateľa, ktorý je držiteľom parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím, vždy s uvedením evidenčného čísla parkovacieho preukazu pri konkrétnom bytovom dome.

Každé vyhradené parkovacie miesto je spravidla vyznačené trvalým dopravným značením. „V tomto prípade polícia neskúma typ ani evidenčné číslo vozidla, v ktorom sa ten-ktorý parkovací preukaz nachádza a pre ktorý bolo vyhradené parkovacie miesto, schválené príslušným správcom komunikácie,“ uviedol Bronďoš.

Polícia podľa neho pravidelne vykonáva kontrolu pri dohľade nad dodržiavaním pravidiel cestnej premávky, ako aj zneužívanie vyhradeného parkovacieho miesta pre ZŤP vodičmi motorových vozidiel, najmä na verejných parkoviskách. Pri dokázaní viny za tento závažný priestupok vodičom hrozí bloková pokuta na mieste do 300 eur a v správnom konaní aj zákaz činnosti do 24 mesiacov.

„Polícia však nekontroluje a ani nezisťuje skutočnosti, či postihnutá osoba už nebýva na inej adrese v prípadoch parkovania pred obytnými blokmi. Tieto skutočnosti zisťuje a preveruje orgán, ktorý parkovací preukaz vydáva, tj. príslušný mestský či obecný úrad,“ uviedol na záver.

Ilustračné foto: infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Parkovanie s preukazom ZŤP"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.