Podpredseda KSK o situácii v Amalii

KOŠICE/ROŽŇAVA –  V pondelok 22. októbra sa uskutoční zasadnutie krajského zastupiteľstva, ktoré by sa malo zaoberať aj situáciou ohľadne plánovaného zrušenia Domova sociálnych služieb Amalia v Rožňave.

Rodičia detí sa o tomto zámere dozvedeli len nedávno, od vtedy sa snažia nájsť so zriaďovateľom Amalie – Košickým samosprávnym krajom, spoločné riešenie. Ich snahu o zachovanie zariadenia podporili v priebehu niekoľkých dní tisícky občanov podpisom petície. Tú včera jej iniciátori, poslanci Mestského zastupiteľstva v Rožňave Radoslav Kovács (Nez.) a Matúš Bischof (OKS), odoslali krajskej samospráve.

Rožňavský volebný obvod (okres) zastupuje v Zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja (KSK) pätica poslancov – podpredseda KSK Ján Szöllös (SMK), poslanec parlamentu Ján Babič (Smer-SD), primátor Dobšinej Karol Horník (Smer-SD), starosta Slavošoviec Štefan Bašták (Smer-SD) a podnikateľ Gejza Milko (ĽS-HZDS, SZS).

Dvaja z nich, Karol Horník a Ján Babič, nám už svoje vyjadrenie k napätej situácii okolo Amalie doručili, dnes nám poslal svoje stanovisko aj podpredseda KSK Ján Szöllös.

„Napriek nie celkom vyhovujúcim priestorovým podmienkam poskytuje zariadenie Amália sociálne služby na vysokej úrovni s vyškoleným a skúseným personálom,“ uviedol v úvode svojho vyjadrenia. Podľa neho je vzhľadom na pretrvávajúcu krízu a vysoké prevádzkové náklady Košický samosprávny kraj nútený hľadať možnosti riešenia.

„Jedným riešením je zrušenie zariadenia Amalia a jeho včlenenie do zariadenia Jasanima, teda zachovanie kapacity existujúcej siete sociálnych služieb. Zároveň bola ponúknutá aj iná možnosť riešenia vzniknutej situácie, zrušenie zariadenia Amalia ako rozpočtovej organizácie a jej prevádzkovanie cez občianske združenie Rehamenta, ktorého členmi sú aj rodičia detí,“ vysvetlil.

Ako ďalej dodal, tieto dva návrhy u vedenia Amalie ako aj u rodičov vyvolali nevôľu a na znak nespokojnosti začali iniciovať rokovania na úrovni Mesta Rožňava a KSK. Posledné sa uskutočnilo v pondelok na úrade KSK za účasti všetkých zainteresovaných a výsledkom rokovania bola dohoda o spôsobe ďalších krokov na zachovanie fungovania sociálneho zariadenia Amalia.

„Ja tento problém posudzujem a vnímam vo dvoch úrovniach: 1. v každom prípade časom bude musieť dôjsť k racionalizácii aj v oblasti poskytovania sociálnych služieb a 2. táto oblasť je spoločensky veľmi citlivá a je nutné ju chápať srdcom a nie úplne rozumom. Som presvedčený, že sa spoločným dialógom dopracujeme k výsledku, ktorý uspokojí obe zainteresované strany.“ pokračoval.

Ako v závere zdôraznil, pokiaľ sa predmetný materiál predloží na rokovanie krajského zastupiteľstva 22. októbra, bude hlasovať za návrh zachovať sociálne zariadenie Amalia a to minimálnym odsunom komplexného riešenia do roku 2015.

Foto: DSS Amalia/Podpredseda KSK Ján Szöllös v poríhovore na podujatí Most úsmevov v r. 2008, vpravo riaditeľ DSS Amalia Igor Lada. 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Podpredseda KSK o situácii v Amalii"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.