Občiansky klub Rožňava, neformálna občianska iniciatíva Rožňavčanov, ktorí si ctia hodnoty Novembra 1989, slobodu a demokraciu, pozýva verejnosť na spomienku na augustové udalosti roku 1968 a ich obete.
Zároveň prítomní vyjadria svojou účasťou odmietavý postoj k súčasnej ruskej agresii na Ukrajine.
Spomienkové stretnutie sa uskutoční v deň výročia začiatku vyše 20-ročnej ruskej okupácie Československa, vo štvrtok 21. augusta o 16:30 hodine na mieste pamätníka na Košickej ceste (pri obchodnom dome Billa).
Pamätná tabuľa tam bola osadená v roku 2009 s nasledovným textom:
Na tomto mieste bol dňa 21. 8. 1968 usmrtený tankom spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy 28-ročný Štefan Ciberaj z Gemerskej Polomy.
Venované obetiam augustových udalostí r. 1968
Mesto Rožňava
Rotary club Rožňava
Do kín sa dostáva Magický hlas rebelky
Spoločnosť Barracuda Movie uvádza do slovenských kín práve 21. augusta film Magický hlas rebelky, ktorý získal na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch cenu divákov.
Informovala nás o tom Naďa Móricová, marketingová manažérka spoločnosti.
Speváčka, signatárka a hovorkyňa Charty 77 Marta Kubišová zotrvala so cťou dvadsať rokov v odpore proti komunistickému režimu.
Keď mala dvadsaťsedem rokov, bola vo svojom profesionálnom vzlete zostrelená ruskými okupačnými tankami, ktoré obsadili Československo. Dôvodom bola pravdepodobne speváčkina pieseň Modlitba pre Martu, ktorá sa stala protest songom okupovanej zeme.
Marta, trojnásobná Zlatá slávica z rokov 1966, 1968 a 1969 a sexsymbol vtedajšej doby, sa živila lepením vrecúšok. Stres vyvolaný dramatickou zmenou života a normalizačná beznádej vyústili do speváčkinej osobnej tragédie.
Svoj osud niesla bez sťažovania a aj napriek tomu sa stala terčom výsluchov a šikanovania zo stany Štátnej bezpečnosti.
V roku 1989 v priebehu Zamatovej revolúcie zažila Marta comeback, ktorý by jej mohla závidieť ktorákoľvek hviezda. Jej Modlitbe načúvalo celé Václavské námestie, stala sa jedným zo symbolov odporu proti komunistickému totalitnému režimu.
Film mapuje speváčkinu prvú aj druhú spevácku kariéru, odkrýva mnoho z dramatického osobného života a zároveň mapuje históriu Československa v druhej polovici 20. storočia.
25 rokov po: Čelom vzad! Pochodóóóm…
Vojna na Ukrajine môže našu demokraciu poriadne destabilizovať. Pravdepodobne povedie k vytvoreniu nových delení našej politickej scény a verejnosti, pozdĺž čiar, ktoré bolo možné tušiť, ale doposiaľ sme si mohli nahovárať, že zostanú čo do významu sekundárne, píše v najnovšom texte na svojom blogu politológ Tomáš Zálešák.
V. V. Putin prešiel podľa neho v poslednom čase zaujímavou metamorfózou z chladne kalkulujúceho reálpolitika na imperiálneho ideológa, obhajcu ideálov tradičnej „organickej“ spoločnosti, mystika krvi a pôdy, rytiera slovanstva.
Stáva sa archetypom hrdinu tvrdých pästí a rýchlych koltov v nových, ponurých časoch, ktoré sa nie náhodou vyznačujú aj novou obľubou katastrofických scenárov kolapsu našej údajne nevyliečiteľne dekadentnej civilizácie, tvrdí Zálešák.
Pripomína, že Putinov charakter sa pôvodne zakaľoval v smutne slávnej organizácii o troch písmenách.
Svoje výstižné slová adresuje aj predstaviteľom mladej mestskej populácie: „Sú to osôbky presvedčené, že svet im leží pri nohách, keby len nebolo tých rôznych zbytočných, nákladných inštitúcií, a vôbec rôznych nárokov, čo prichádzajú z iných končín, než z ich vlastného, hypertrofiou postihnutého ega.“
Varuje tiež, že mnohí u nás si v žiadnom prípade nenašli lepší než povrchne vypočítavý vzťah k ústavným zmenám a inštitúciám obdobia po roku 1989. „V ktoromkoľvek okamihu, ktorý vyhodnotia ako vhodný, kopnú tieto výdobytky, z ich hľadiska účelovo disponibilné, dole schodmi svojej vlastnej kariéry.“
Nakoniec sa podľa neho všetci stretnú vo svojom odmietnutí reálnej, obligátne nedokonalej zastupiteľskej demokracie. V nej nachádzajú toľko chýb, až ich to čoraz viac privádza ku konštatovaniam typu: „žiadna demokracia u nás neexistuje“, alebo, že naša sloboda „neexistuje“, pretože nie je bezhraničná, alebo že všetko od novembra 1989 je len „podvod“ a „sprisahanie“.
Logický záver je podľa autora nesledovný: sprisahanie je treba odhaliť (to už vlastne bolo: čítajte „Zem a vek“, vystavené bežne na pultoch knižníc a najexponovanejších miestach výkladov trafík) a jeho aktérov zničiť (to sa ešte len má stať). „Ak nemám odvahu urobiť to sám, počkám si, až nás budú milióny, a medzitým sa začnem zhliadať v nejakom pochybnom hrdinovi, do ktorého premietam svoje túžby. Nech je to hoci Putin.“
„Množstvo núl potrebuje nejakú „jednotku“, a hneď sa to počíta inak,“ píše na záver svojho textu Zálešák
Súťaž Azyl Music – Krylovci, známe pesničky Karla Kryla v novej cover verzii – kliknite tu
Foto: Archív Jaroslav Ujházy – Rožňava, 21. 8. 1968 Video: Archív infoRoznava.sk
Magicky hlas rebelky – trailer filmu, ktorý bude v slovenských kinách od 21. augusta
Aktuálne dianie na Ukrajine môžete sledovať prostredníctvom YouTube / Espreso TV
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pripomenú si okupáciu, podporia Ukrajinu"