V sobotu 7. februára sa uskutoční referendum o rodine s tromi otázkami. Jeho iniciátorom je Aliancia za rodinu. Ako uvádza na svojom webe, chce chrániť deti a ich práva, aby rodina zostala najdôležitejšou hodnotou spoločnosti.
„Žiaľ, musíme poukazovať na ohrozenia rodiny, pred ktorými chceme brániť naše deti, rodinu a manželstvo, chceme v referende dať ľuďom možnosť, aby zobrali budúcnosť Slovenska do svojich rúk.“
Sledujúc zahraničie, kde sa práva dospelých presadzujú nad práva detí a nátlak sa nikdy nezastavuje, ale vždy pokračuje od registrovaných partnerstiev, cez rovnakopohlavné „manželstvá“ a adopcie detí až po tresty za vyslovenie svojho názoru, sme po dlhej a zodpovednej úvahe, zahŕňajúcej mnohé konzultácie, prišli k presvedčeniu, že referendum o ochrane rodiny je nevyhnutné, varuje Aliancia.
Referendové otázky sú tri:
1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania?
Oslovili sme niekoľko verejne známych ľudí v Rožňave s otázkou, či sa tohto referenda zúčastnia. Ak áno, resp. nie, prečo? Prinášame odpovede prvých z nich, ďalšie zverejníme hneď, ako nám budú doručené.
“Referenda o rodine“ sa nezúčastním, lebo aktivita pod týmto názvom s rodinou nič spoločné nemá a marí našu snahu byť otvorenou a vyspelejšou spoločnosťou,“ uviedol Július Barczi, zástupca generálneho riaditeľa SNM a riaditeľ Múzea Betliar.
„Ale budem veľmi rád, ak sa 7. februára zmobilizujú všetky tradičné i netradičné rodiny, slobodné matky, osamelí dôchodcovia, lesbičky, katechéti i učitelia sexuálnej výchovy, a navštívia niektoré z našich múzeí. Určite tým viac pomôžu sebe i svojmu okoliu ako účasťou na nezmyselnom a drahom referende,“ dodal.
„Referenda sa nezúčastním, pretože si myslím, že je každého osobná vec ako a s kým žije a rodina je len okrajovou témou tohto hlasovania,“ vysvetlil svoj postoj Richard Szöllös, riaditeľ Základnej školy na Zlatej ulici v Rožňave.
Podľa neho spoločnosť má iné a určite závažnejšie problémy, ktoré nerieši žiadna právna norma. „Toto referendum je nezmyselné mrhanie finančných prostriedkov.“
Referenda sa nezúčastní ani Radoslav Kovács, bývalý poslanec MZ Rožňava, učiteľ na základnej škole v Jablonove nad Turňou a aktivista o. z. Otvor dvor, ktorý nám prezentoval svoje osobné názory, nezastupujúce postoje ďalších členov tohto združenia.
„Aliancia za rodinu ako organizátor celej akcie od začiatku manipuluje faktami, zavádza a šíri konšpirácie počnúc juvenilnou justíciou, pokračujúc klamstvami o známom prípade v Nemecku a končiac letákmi o tom, aké rizikové je byť gejom alebo lesbou. Preto je to pre mňa nebezpečná a nedôveryhodná organizácia,“ uviedol pre infoRoznava.sk.
Referendové otázky podľa neho nerešpektujú nič, čo sa na poli poznania a hodnôt v západnej civilizácii za tisíce rokov dosiahlo.
„Čo je ale rovnako dôležité, ignorujú všetky reálne problémy, ktoré v tomto štáte sú, pars pro toto situácia v detských domovoch, ktoré čo najskôr potrebujú radikálne odľahčenie v podobe podpory profesionálnych rodičov, pestúnov a adoptívnych rodičov, alebo realita spolužitia párov rovnakého pohlavia,“ pokračoval.
Z jeho pohľadu by úspešné referendum uzákonilo menejcennosť skupiny obyvateľov, čo nepovažuje v 21. storočí za primerané našej civilizačnej úrovni, ktorou sa hrdíme.
„Neexistuje jednoducho žiaden dôkaz o tom, že manželstvá párov rovnakého pohlavia, adopcia detí týmito pármi alebo výučba sexuálnej výchovy v školách podľa medzinárodných štandardov by bola reálnym problémom, nieto ešte rizikom či nebezpečenstvom pre tento štát,“ zdôraznil.
Rešpektuje vyhlásenie referenda a právo ostatných v ňom akokoľvek hlasovať, sám však nebude svojou účasťou zvyšovať kvórum, dodal na záver.
Referenda sa nezúčastní ani Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska. „Je to môj slobodný postoj k obsahu a spôsobu, akým chce riešiť organizátor Aliancia za rodinu okruh tém, ktoré sú už buď vyriešené, alebo sú riešiteľné jednoduchými právnymi úpravami. Ale nie referendom.“
Podľa jej mienky platná legislatíva dostatočne upravuje okruh otázok, zadefinovaných v referende a súčasný právny stav v tejto oblasti je vyhovujúci.
„Vážim si hodnoty tradičnej rodiny, avšak neodsudzujem partnerské spolužitie osôb rovnakého pohlavia, ani ich snahu takéto zväzky legalizovať trebárs aj spoločnou výchovou detí,“ vysvetlila.
Sexuálnu výchovu na školách považuje v 21. storočí za samozrejmosť, nemá to riešiť referendum. V referende o rodine však vidí iný, omnoho väčší a podstatnejší problém – celonárodné hlasovanie väčšiny o právach menšín.
„Je to nebezpečný precedens, pretože dnes je v hre štvorpercentná komunita homosexuálov a zajtra či pozajtra príde na rad kto? Etnické skupiny? Národnostné menšiny? Fúzatí či holohlaví?“ – pýta sa.
„Žiaľ musím konštatovať, že týmto – pre mňa nezmyselným a zbytočným referendom, sa v spoločnosti zasiala veľká nenávisť voči jednej skupine obyvateľstva, ktorá – dovolím si tvrdiť – je na Slovensku taká slabá, že veľa vody nenamúti,“ uviedla ďalej.
Nenávisť väčšiny proti právam menšín, či neakceptovanie ich inakosti, nikdy v histórii ľudstva nepriniesli nič dobré a pozitívne, dodala. Suma 6 miliónov eur, čo bude stáť referendum, mohla byť podľa nej použitá na prospešnejšie účely.
A ako ste sa rozhodli vy?
[yop_poll id=“15″]
Dokument – Okrsky na konanie referenda a hlasovacie miestnosti v Rožňave
Ilustračné foto: Archív Aliancie za rodinu
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pýtali sme sa, čo si myslia o referende (Anketa)"