O post generálneho riaditeľa zlúčenej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) prejavili záujem takmer dve desiatky uchádzačov, medzi nimi aj Rožňavčan Ing. Tibor Takáč.
Mediálny parlamentný výbor prijímal prihlášky do polnoci v noci nadnes. Ako pre TASR ozrejmila hovorkyňa kancelárie Národnej rady SR Beáta Skyvová, do stanového termínu sa prihlásilo 18 ľudí.
Spojenú televíziu a rozhlas chce napríklad viesť bývalá šéfka Slovenského rozhlasu a dočasná riaditeľka RTVS Miloslava Zemková, generálny riaditeľ Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) a bývalý šéf Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník aj Peter Abrahám, bývalý člen Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Portál Medialne.sk priniesol informáciu, že prihlášku podal aj bývalý hovorca prezidenta a publicista Ján Füle, tiež motoristický novinár Pavel Jacz. Podľa portálu sa o post chce uchádzať pravdepodobne aj bývalý novinár Marián Šinkovič a taktiež bývalý majiteľ a generálny riaditeľ zaniknutého nitrianskeho N-Radia Jaroslav Dóczy, ako aj Marián Ostatník, ktorý sa hlási pri každej voľbe.
Všetky obálky odtajnia dnes za prítomnosti členov mediálneho výboru v parlamente. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) vyhlásil, že po zverejnení kandidátov povie, kto z nich, podľa neho, najviac spĺňa kritériá odbornosti. Samotné vypočutie kandidátov na post šéfa RTVS je naplánované na 7. februára.
Zákon o RTVS, ktorý zlúčil Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas do jednej verejnoprávnej inštitúcie od 1. januára, vzišiel z dielne ministra Krajcera. Spojenie dvoch inštitúcií odôvodňoval najmä zlou ekonomickou situáciou v televízii.
Ing. Tibor Takáč z Rožňavy, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany, predložil svoj „Projekt riadenia a rozvoja Rozhlasu a televízie Slovenska“, v ktorom navrhuje najneskôr do konca roku 2012 zrušenie tejto inštitúcie.
„Podľa môjho názoru, ako dlhoročného poslucháča a diváka, sledujúceho denne a dôsledne naše elektronické verejnoprávne médiá, sa tieto nedajú absolútne vôbec nijakým spôsobom reformovať, či zreformovať tak, aby plnili poslanie a úlohy upravené v § 3 a § 4 zákona č. 532/2010 Z.z.,“ uvádza vo svojom projekte Ing. Takáč.
„Mojím základným a jediným zámerom v tomto projekte je, po nástupe do funkcie generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska, pripraviť v termíne do jedného roka (maximálne do konca roka 2012) od môjho nástupu, návrh zákona a podrobného (technologického) postupu, na úplné a konečné zrušenie novej verejnoprávnej inštitúcie RTVS, t. j. doterajšieho verejnoprávneho rozhlasu a verejnoprávnej televízie,“ spresnil svoj zámer.
Ako ďalej zdôvodnil, poslanie a všetky úlohy, ktoré by na mediálnom súkromnom trhu po zrušení verejnoprávnej inštitúcie chýbali, sa dajú podľa neho veľmi jednoducho a nepomerne lacnejšie ako prevádzkovanie RTVS zabezpečiť nákupom vysielacieho času, či konkrétnych programov štátom, transparentným spôsobom u súkromných elektronických médií (rádií a televízií).
„Verejnoprávna televízia plánuje rozpočet na rok 2011 vo výške 103 miliónov eur a z toho cca 70 % mieni minúť na nákupy tovarov a služieb. Pri rozhlase je ten podiel z plánovaných 28 miliónov eur menší, plánuje cca 50 % minúť na nákup tovarov a služieb. Keby sa obidve inštitúcie (dnes už len jedna spoločná) očistili od produkovania bulvárneho balastu (potrebného na zvýšenie ich úbohej sledovanosti), tak tvorba a nákup tzv. verejnoprávnych programov (publicistika, vzdelávanie, dokumentárna tvorba, pôvodná tvorba, a pod.) by sa dala realizovať za jednu polovicu terajších výdavkov na tovary a služby v oboch inštitúciách, čo by z celkového rozpočtu tvorilo 25-35 % (t. j. cca 40 mil eur). Tým by sa z verejných financií dalo ušetriť pre občanov ročne až 80-90 miliónov eur,“ zdôvodňuje svoj návrh ekonomickými ukazovateľmi.
Návrh prízvukuje tiež politické aspekty. „Odstráni sa neustále zneužívanie verejnoprávnych médií na politické ciele jednotlivých politických strán, ktoré sú práve pri moci. A že sa tomu zneužívaniu nedá nijako zabrániť, dokazuje už len to, že sa o to snažili už všetky politické garnitúry celého politického spektra strán, ktoré sa od roku 1993 na Slovensku pri moci vystriedali a nikomu sa politické zneužívanie najmä televízie nepodarilo do dnešného dňa odstrániť,“ argumentuje Ing. Takáč
Vo svojom náývrhu tiež uvádza „dôvody zdravého rozumu“: „Za verejnoprávne média sa dnes platia koncesionárske poplatky, ktoré sú v podstate veľmi prísnou daňou, vyberanou veľmi tvrdo a nespravodlivo od všetkých ľudí na hlavu, t. j. na počet elektrických hodín vo vlastníctve toho ktorého občana. Aj od ľudí nevlastniacich žiadne prijímače, prípadne vôbec nesledujúcich naše málo kvalitné vysielanie verejnoprávnych elektronických médií a to aj niekoľkokrát, podľa počtu elektromerov. Niet absolútne jediného logického dôvodu na umelé udržiavanie existencie obrovskej inštitúcie zvanej verejnoprávna, ktorá prostredníctvom priamych daní touto samotnou existenciou umelo živí viac ako 900 zamestnancov v pôvodnej STV a viac ako 600 v pôvodnom SRO. Existencia médií v takejto nanucovanej a natoľko svoj účel neplniacej podobe je dostatočným argumentom na jediný cieľ, ktorý svojou kandidatúrou chcem podporiť a zrealizovať,“ zdôraznil v návrhu Ing. Takáč.
„Pri existencii internetu, sa už aj dnes veľmi biedna sledovanosť verejnoprávnych médií bude čím ďalej viac a viac znižovať. Zotrvávanie pri modeli verejnoprávnych médií považujem skôr za vec zvyku a tradície. Neviem celkom presne definovať, čo by mala byť dnes a do budúcnosti programová skladba verejnej služby obsahovať, keďže časy, keď tento typ televízie vznikal, boli časy, keď aj vo väčších štátoch, ako je Slovensko, bola jedna, alebo dve televízie. Neexistoval výber dvesto programov na satelite, alebo päťdesiat káblových. Dnes to ešte každý nemá, ale keď sa prejde na digitalizáciu, čo bude na základe usmernenia Európskej komisie najneskôr v roku 2012, tak fakticky každá domácnosť bude mať taký široký výber rôznych, aj monotematických programov, že vôbec hovoriť dva roky predtým, čo by mala vysielať verejnoprávna televízia, je problematické. Za pätnásť rokov existencie STV nebol možno ani deň, keď by si plnila na sto percent poslanie, ktoré od nej vyžaduje zákon. Sledovanosť jednotky nedosahuje ani 25 % a keby sa neuchyľovala ku komerčnejšiemu až bulvárnemu žánru, tak by tá sledovanosť klesla na úroveň dvojky, ktorá dosahuje žalostných 3-3,5 percentnú sledovanosť,“ konštatuje Ing. Takáč.
Vo svojom projekte taktiež uvádza, že pred pár rokmi nastala situácia, že verejnoprávne médiá predali svoje pohľadávky voči neplatičom súkromnej firme, ktorá potom od bežných koncesionárov vymáhali obrovské, až ruinujúce čiastky, vrátane rôznych nezmyselných pokút a penále, čím vlastne z dovtedy slušných občanov urobili podvodníkov najvyššieho rangu. Zrušením RTVS by sa podľa neho aj toto nepríjemné kriminalizovanie občanov odstránilo.
Ako príklad, hodný nasledovanie uvádza Spojené štáty. „V Spojených štátoch amerických aj bez verejnoprávnych médií určite vedia, čo je to občianska spoločnosť a jej dialóg. Zo Spojených štátov si dnes môžeme úplne bez problémov prevziať príklad nakupovania vysielacích časov a programov štátom u súkromných médií, čo je podľa môjho názoru dostatočne múdra a už odskúšaná myšlienka. Keď už dávať verejné peniaze, tak naozaj len na to verejnoprávne, čo by komerčná televízia nikdy nevysielala. Nemá zmysel, aby verejnoprávna televízia produkovala veci, ktoré bežne robia aj komerčné televízie. V USA , kde verejnoprávne médiá nemajú, vôbec necítiť, že by to malo negatívny vplyv na demokraciu, či vývoj v spoločnosti už desiatky rokov, skôr je to naopak.“
V závere svojho projektu Ing. Tibor Takáč konštatuje, že kým majú rozhlas a televízia ešte akú takú hodnotu, by sa ich privatizáciou dali okrem ostatných hore uvedených výhod, získať ešte nemalé financie do štátneho rozpočtu. „O pár rokov, s mohutným nástupom digitalizácie a internetu ich hodnota a aj s ich sledovanosťou prudko klesnú a prirodzene reálne zaniknú, pretože budú utopené v mori modernejších komerčných súkromných televízií, postavených na báze digitálnych technológií a internetu.“
Na návrh ako prvý reagoval Peter Navrátil, dramaturg Slovenskej televízie: „Odkážte prosím pánovi inžinierovi Tiborovi Takáčovi, odborníkovi na verejnoprávne média, že je hlupák.“
Článok môžete podporiť na Vybrali.sme.sk kliknutím sem
Dokument: Zákon 532 o RTVS
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rožňavčan navrhuje zrušiť RTVS"