RVTV už má nového konateľa

ROŽŇAVA – Zastupujúci primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most-Híd) vymenoval od 13. júla 2012 Gabriela Borzyho, bývalého funkcionára miestnej pobočky SMK, za konateľa mestskej televízie RVTV.

Stalo sa tak napriek tomu, že podmienkou vo výberovom konaní bolo okrem iného aj vysokoškolské vzdelanie. To však Borzy, ktorý sa o post uchádzal v opakovanom výberovom konaní, nemá. Poslancom ale stačilo vysvetlenie právničky mesta Eriky Mihalikovej priamo na rokovaní zastupiteľstva, podľa ktorej v tomto prípade možno vysokoškolské vzdelanie uznať, ak už štúdium začal.

To však zverejnené podmienky výberového konania nijako neumožňovali, stálo v nich doslova “vysokoškolské vzdelanie minimálne prvého stupňa v oblasti zhodnej s predmetom činnosti spoločnosti” bez akejkoľvek zmienky o tom, že sa uzná aj v prípade, ak prihlásený uchádzač štúdium vysokej školy ešte len začal.

Borzy, ktorý je podľa Obchodného registra naďalej konateľom vlastnej firmy KLASS s.r.o. s obdobným predmetom činnosti, nesplnil ani ďalšiu podmienku výberového konania – “prax v masovom médiu najmenej 1 rok (regionálne, lokálne, celonárodné)”, čo však poslancom, zastupujúcemu primátorovi ani právničke mesta neprekážalo.

O post šéfa mestskej televízie RVTV sa okrem Borzyho, ktorý sa pri svojom schvaľovaní neprišiel poslancom predstaviť, uchádzali ešte ďalší dvaja kandidáti, obaja s ukončeným vysokoškolským vzdelaním – Jakub Chochula a Stanislav Székely, ktorého výberová komisia vyradila, „pretože nesplnil podmienku vzdelania v oblasti zhodnej s predmetom činnosti spoločnosti.“

Jakub Chochula, ktorý označil priebeh výberového konania za nespravodlivý, je absolventom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Má za sebou dvojročnú prax v médiách, aktuálne v TV Nitrička, kde sa okrem kamery stará o strih, nahováranie textov, moderovanie, o reklamu a spravodajstvo, a pôsobí tiež ako redaktor relácie.

Za návrh výberovej komisie v zložení – kameraman RVTV Peter Benedikty, hovorca mesta Peter Gallo, právnik mesta Juraj Halyák a vtedajšia šéfka referátu regionálneho rozvoja Eva Petruchová, ktorej predsedala poslankyňa Jana Mičudová (Nez.), nastupujúca onedlho na post šéfa odboru školstva, hlasovali na rokovaní zastupiteľstva v apíli siedmi zo 14-tich prítomných poslancov  – Burdiga, Kemény, Kossuth, Lach, Mičudová ale tiež Ocelník a Kovács, pričom obaja krátko predtým hlasovali za stiahnutie tohto bodu z programu rokovania zastupiteľstva.

Proti boli traja poslanci – Bischof, Kováč a Marko, zdržali sa taktiež traja poslanci – Džačár, Pavlík a Pollák. Poslanec Kuhn nehlasoval, ďalší poslanci neboli na rokovaní prítomní.

Ak by poslanec Kuhn hlasoval v súlade s prezentovaným postojom (proti), alebo poslanci Kovács, či Ocelník by nezmenili svoje rozhodnutie v priebehu pár minút, uznesenie by neprešlo.

Medzitým z televízie odchádza jedna z jej tvárí, redaktorka maďarského vysielania RVTV Zsóka Palcsó. V poslednom júnovom vysielaní (26. 6.) Rožňavského magazínu v maďarskom jazyku sa rozlúčila s divákmi slovami: „Po dvanástich rokoch mestskej televíznej tvorby sa dnešným vysielaním moja práca v rožňavskej mestskej televízii končí.“ Ako tam ďalej uviedla, prípravu maďarského vysielania mestskej televízie teraz preberú jej mladí kolegovia – „Tak to má byť.“ Aktuálne pre náš portál spresnila, že prácu v RVTV na základe vlastnej výpovede skončí k 31. júlu.

Podľa konečných výsledkov nedávneho zisťovania formou dotazníka v rámci projektu Komunitného plánu sociálnych služieb sú najpreferovanejšou formou informovania o poskytovaných službách v meste “letáky a bulletíny” (25,11 %). Hneď za nimi pomerne tesne nasledujú “regionálne internetové médiá” (21,55 %).  Na treťom mieste je samotný mestský web (13,65 %), formu “osobné kontaktovanie” preferuje 12,24 % respondentov. Až na piatom mieste skončila mestská televízia RVTV s 11,78 %.

Mestská televízia má navrhnutý fakticky vyrovnaný rozpočet, náklady aj prijmy sú plánované vo výške cez 47 tisíc eur, z toho mzdy by mali pohltiť vyše 32 tisíc eur. Pre občanov sú však dôležité samotné prenosy z rokovania zastupiteľstva, tie napr. košická radnica vyriešila nedávno prostredníctvom prenosov na stránke mesta za sumu 350 eur za jedno rokovanie, vrátane zhotovenia video záznamu.

Pozn. red.: V najbližších dňoch sa pokúsime poskytnúť priestor na vyjadrenie formou rozhovoru novému konateľovi RVTV Gabrielovi Borzymu, aby tak mohol zareagovať na všetky pochybnosti, ktoré jeho menovanie sprevádzajú, a tiež aby mohol našim čitateľom predstaviť svoje zámery s mestskou televíziou.

Dokument: Zápisnica z výberového konania na post konateľa RVTV

Titulná fotka: Gabriel Borzy (celkom vpravo) na straníckom zasadnutí SMK v Rožňave.

Súvisiace články:

Chochula: Konkurz bol nespravodlivý

Schválili nového konateľa RVTV

Rožňava s. r. o.

Rokovanie zastupiteľstva o priebehu a výsledkoch výberového konania

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "RVTV už má nového konateľa"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.