Posledný závod na ťažbu sideritu a výrobu peliet do vysokých pecí na Slovensku po mnohých mesiacoch agónie zrejme smeruje k definitívnemu koncu.
Pred niekoľkými týždňami preletela médiami správa o finančných problémoch firmy, ktorá nemala uhradené faktúry za plyn, čo donútilo Slovenský plynárenský priemysel (SPP) k razantnému kroku – odstaveniu prívodu tejto fundamentálnej suroviny do Sideritu. Stalo sa tak už po druhýkrát, keď na platobnú neschopnosť firmy SPP podobne zareagoval aj v roku 2006.
Ešte 12. septembra minulého roku získala firma vyše 183 miliónov korún vo forme štátnej pomoci, ktorú schválila vláda pod vedením premiéra Fica na svojom zasadnutí. O dôležitosti tejto udalosti svedčí aj fakt, že o tom v širších súvislostiach informoval aj renomovaný ekonomický časopis E-trend.
Konateľ spoločnosti Mgr. Viacheslav Semenov vtedy pre TASR tvrdil, že túto pomoc využijú na znižovanie spotreby plynu, zvýšenie produkcie, kvality i zamestnanosti.
Súčasná situácia je viac ako zlá.
Okolo 600 ľudí žije v neistote, pretože nikto z vedenia firmy nekomunikuje nielen s médiami, ale ani so zamestnancami. Na účtoch im stále chýbajú výplaty za august a september.
Beznádejnú situáciu mnohých pracovníkov znásobuje aj fakt, že v Siderite pracujú celé rodiny, ktoré by v prípade v poradí druhého konkurzu v histórii firmy (práve na základe toho prvého získali tento podnik kyjevskí majitelia) prišli o jediný zdroj príjmov. Problémom je hlavne preklenutie prechodného obdobia, kým im nebudú vyplatené podlžnosti z Garančného fondu. To sa však môže udiať až vtedy, keď podnik vyhlási bankrot, určí sa správca konkurznej podstaty a z následného predaja budú uspokojené pohľadávky veriteľov.
15. október bol pritom posledným termínom, kedy mali majitelia závodu uhradiť zamestnancom meškajúce mzdy, v opačnom prípade bol vraj závodný výbor Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu odhodlaný vymáhať si pohľadávky súdnou cestou.
O vyše 200 miliónovom dlhu pred mesiacom informovala aj televízia TA3.
Manažment podniku sa pravdepodobne stále snaží získať ďalšiu dotáciu od štátu, hoci podľa iných zdrojov sú už zamestnanci kontaktovaní v tom zmysle, aby podali výpoveď. V takom prípade by však prišli o niekoľkomesačné odstupné.
Rokovania pritom prebiehajú od polovice augusta, to posledné známe sa uskutočnilo priamo s ministrom Jahnátkom 24. septembra.
Siderit, s r. o. Nižná Slaná je jedným z najväčších zamestnávateľov v okrese Rožňava, eventuálny pád firmy by tak bol ťažkou ranou pre celý región.
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "SIDERIT Nižná Slaná – tichý koniec?"