Výlet im spestrila kopa hnoja

Betliar, park, august  2013Kaštieľ Andrássyovcov v Betliari spolu s parkom je popri hrade Krásna Hôrka a Mauzóleu najznámejšou pamätihodnoťou v našom regióne. Ročne ho navštívia desaťtisíce turistov. Susedí s areálom vo vlastníctve Lesov SR.

Ako nás upozornila naša čitateľka, tam, kde sa kedysi po mnohé roky kvalitne rekreovali deti v obľúbenom pionierskom tábore Zálesák, sú dnes opustené, ale opravené budovy, v ktorých, ako sa dopočula, by v budúcnosti mal byť penzión či hospic pre dôchodcov.

„Zatiaľ sme tu však za novučičkou drevenou ohradou našli iba dva pomerne vychudnuté koníky ako sa popásajú na chudobnej tráve. Čoskoro sme zbadali ovečky, kozy, ba dokonca prasiatka v osobitnej ohrade, ktoré sme si všimli hlavne preto, lebo jedno z nich ohradu preliezlo a špacírovalo sa rovno po ceste, ktorou sme pokračovali smerom na gaštanovú aleju,“ opísala zážitok z malej zoo, ktorý im výdatne „spestrila“ veľká kopa hnoja umiestneného tesne vedľa chodníka, po ktorom prichádzali.

„Len čo si o našej kultúrnosti pomyslia desiatky turistov, a to i zo zahraničia, keď v chránenom parku namiesto vône kvetov a ihličia narazia na úplne inú vôňu, ktorá ich zaiste odradí, aby sem v budúcnosti ešte niekedy prišli,“ vyslovila svoje obavy.

„Nevedno, či majiteľ tohto komplexu vôbec vie, že betliarsky park je zapísaný vo svetovom zozname historických záhrad a parkov a je chránený tzv. Benátskou i Florentskou chartou na ochranu kultúrneho dedičstva,“ upozornila.

Ako podotkla, táto „novinka“ v betliarskom parku pribudla tohto roku k dlhotrvajúcemu nešváru, ktorým je venčenie psov a ich voľný pohyb po jeho lúčnych priestoroch.

„Ako vidno, park sa pomaly ale isto mení na relaxačný priestor pre zvieratá, i keď bol založený pre ľudí,“ zdôraznila na záver.

Areál prenajímajú a chcú predať

„Žiaľ na otázku, ako sa bude postupovať, neviem odpovedať, nakoľko spomínaný pozemok nie je vo vlastníctve SNM, ale vo vlastníctve Lesov SR,“ reagoval Artur Šturmankin, hovorca SNM.

Betliar, park, júl 2013Podľa vyjadrenia Jána Kostriana, 1. zástupcu generálneho riaditeľa Lesov SR, predmetnú nehnuteľnosť nepoužívajú od roku 1999. Je dlhodobo prenajatá so zámerom jej odpredaja ako tzv. prebytočného majetku.

Ako ďalej pre náš portál uviedol, kontaktovali nájomcu nehnuteľnosti, ktorý ich informoval o chove dvoch koní a vyvážky malého množstva hnoja – cca pol vlečky na prenajatom pozemku pred ďalším nakladaním s ním, ako s hospodárskym hnojivom v zmysle platnej legislatívy.

Identifikáciu hranice parku prerokujú so Slovenským národným múzeom.

Poukázal tiež na skutočnosť, že vo vzťahu k platnej legislatíve hnoj nie je odpadom. „Konský hnoj je hospodárskym hnojivom a predstavuje významné univerzálne prírodné hnojivo, ktoré zabezpečuje výživu rastlín a podieľa sa na udržiavaní pôdnej úrodnosti.“

Ako ďalej uviedol, v danej veci kontaktovali aj nájomcu, ktorý im oznámil, že plánuje predmetné hnojivo využiť na zúrodnenie a zlepšenie kvality pôdy, ktorú má v nájme.

„Máme vedomosť, že návštevníci zachádzajú za hranicu parku za účelom ukázania hospodárskych zvierat (koní) svojim deťom a nemáme na súčasný stav negatívne ohlasy od návštevníkov,“ vysvetlil.

V prípade preukázania negatívnych ohlasov verejnosti na súčasný stav im nájomca prisľúbil, že predmetný hnoj urýchlene využije, uviedol na záver.

Štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica dosiahol v minulom roku druhý najvyšší hrubý zisk v histórii na úrovni 15,6 milióna eur. Vznikol v roku 1999 na základe rozhodnutia Ministerstva pôdohospodárstva SR zlúčením šiestich bývalých regionálnych podnikov štátnych lesov. Základným predmetom činnosti podniku je spravovanie lesného a iného majetku vo vlastníctve štátu.

Foto : infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Výlet im spestrila kopa hnoja"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.