Počas uplynulého víkendu sa konalo v Rožňave celoslovenské stretnutie Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku. V nedeľu prišiel do Rožňavy aj minister školstva Juraj Draxler, ale vo väčšine prípadov na otázky pedagógov odpovedal vyhýbavo.
Potvrdil nám to Komunikačný odbor Ministerstva školstva SR. „Pán minister sa v nedeľu zúčastnil v Rožňave na odbornej konferencii Spoločenské výzvy v školstve – otázky a odpovede, ktorá sa konala v rámci XXI. Celoštátneho stretnutia maďarských pedagógov na Slovensku. Na tomto podujatí vystúpil s príspevkom o budúcich vývojových trendoch regionálneho školstva v SR.“
Hlavnou témou stretnutia bola hrozba zániku malých škôl a ďalšie aktuálne témy vzdelávania. Minister školstva hodinu odpovedal na otázky prítomných. Napríklad o problémoch zníženia počtu voľných hodín, financovania škôl, centier voľného času a materských škôl.
Hovorilo sa okrem iného aj o učebných pomôckach potrebných na vyučovanie slovenského jazyka. Podľa Draxlera všetky načrtnuté problémy potrebujú hlbšiu analýzu, o konkrétnostiach nehovoril.
Vyjadril sa, že problémy maďarských učiteľov je ochotný vždy vypočuť. Na rokovanie organizátori pozvali aj generálneho riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Viliama Kratochvíla, ktorého pár dni pred konaním stretnutia minister odvolal.
Píše o tom pondelkové vydanie denníka ÚJ SZÓ na titulnej strane v článku s názvom „Vzdelávanie Maďarov: pálčivé otázky, vyhýbajúce sa odpovede“.
Ostro sledované vzdelávacie programy
„Správa o konflikte medzi maďarskými učiteľmi dejepisu na Slovensku a ministerstvom školstva azda najpozornejším čitateľom neunikla, ale prah dráždivosti slovenskej verejnosti a slovenských médií nedosiahla,“ píše v Denníku N Attila Simon, predseda Združenia maďarských učiteľov dejepisu na Slovensku.
V rámci inovácie štátnych vzdelávacích programov Združenie maďarských učiteľov dejepisu prišlo s návrhom, aby pre maďarské základné a stredné školy boli vypracované osobitné vzdelávacie programy z dejepisu.
Viac ako dvojročná práca maďarských a slovenských odborníkov bola v januári tohto roka ukončená, uvádza ďalej. Dovŕšením čoho riaditeľ ŠPÚ, ktorý je náhodou tiež odborníkom na didaktiku dejepisu, takže vie, čo robí, spolu s ostatnými inovovanými vzdelávacími programami aj ten „maďarský“ predložil ministrovi školstva na podpis.
„O to väčšie bolo prekvapenie, že tento program potrebné odobrenie od pána ministra nedostal,“ konštatuje vo svojom texte Simon. Medzitým ministerstvo odvolalo z funkcie riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Viliama Kratochvíla.
„To, či je jeho odvolanie spojené s našou kauzou, neviem, ale viem, že ide o odborníka, ktorý rozumie tomu, čo robí, a ktorý – okrem iného – urobil obrovskú prácu pre modernizáciu výučby dejepisu na Slovensku,“ zdôrazňuje v závere Simon.
Ilustračné foto: Ministerstvo školstva SR / Minister Juraj Draxler ocenil pedagógov za celoživotnú prácu
Odkaz: Denník N / Attila Simon: Ostro sledované vzdelávacie programy
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Vzdelávanie Maďarov: pálčivé otázky, vyhýbajúce sa odpovede"