Program rokovania rozšírený o deväť schválených bodov a ďalších desať uznesení ukrytých pod neurčitým bodom „rôzne“. K tomu opätovný rokovací neporiadok, prostoreké vyjadrenia, demagógia a hladké schvaľovanie predrokovaných bodov programu.
To je už pomaly tradičný priebeh zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Štítniku. Svojej povesti neostalo nič dlžné ani ostatné zasadnutie štítnických poslancov pod vedením starostu obce Miloša Galla Barnáka (SDKÚ-DS, SaS).
Máme zpoždení, nezastavujem!
Po schválení rozšíreného programu zasadnutia sa poslanci pustili do schvaľovania bodov, ktoré boli pôvodne zverejnené na úradnej tabuli obce. Obvyklá rýchlovka prešla až tak hladko, že nikto z volených funkcionárov nestihol verejne povedať ani len to, koľko bude stáť po novom obed v školskej jedálni.
Chvíľka zamyslenia nastala snáď len pri prerokovaní platu starostu. Ako keby hrach na stenu hádzal – tak sa dá opísať postoj poslancov k výške jeho platu. Tí nereagovali ani na opakovanú informáciu zástupkyne starostu Yvety Zdechovanovej (SaS) o tom, že plat môžu starostovi zvýšiť až o 70 percent. Po chvíli ticha schválili starostovi opäť len základný plat. Jeho výška je aktuálne 1 557 eur.
Obec zaviazali ku kúpe budovy
Naponáhlo bolo aj pri schvaľovaní doplneného bodu pod názvom – individuálna bytová výstavba (IBV). Až tak, že ho starosta chcel prerokovať ešte pred svojím platom. Po krátkom predstavení zámeru chcel dať starosta o tomto bode hneď aj hlasovať. Prerušil ho poslanec Marek Kuzma (Nez.). Ozrejmil krátku históriu prevodov budovy starej školy na Jelšavskej ulici, ktorú chce súkromný investor – PD Roštár s.r.o. zrekonštruovať na jedenásť nájomných bytov.
Poslanci dostali na schválenie zmluvu o budúcej zmluve, ktorou sa obec zaviaže k odkúpeniu zrekonštruovanej budovy od súkromného investora – podobný zámer riešili nedávno v búrlivej debate aj poslanci v Rožňave. Aj napriek nejasne podanej informácii o financovaní celého zámeru a neznámej cene, za ktorú budova prejde na obec, poslanci zmluvu schválili. Prvýkrát ju videli až na pondelkovom zasadnutí.
Zákaz automatov bez dostatočnej podpory
Výherné hracie automaty v Štítniku majú nateraz zrejme zelenú. Môže za to neprijatie uznesenia, ktorým by poslanci uložili obecnému úradu vypracovať VZN o zákaze hracích automatov. A to aj napriek protestom poslanca Kuzmu, podľa ktorého už raz (v decembri 2011, pozn. red.) prijali uznesenie, ktorým uložili úlohu na vypracovanie takého VZN. Podľa starostu Galla Barnáka také uznesenie neexistuje. Potvrdzuje to aj zoznam uznesení z decembrového zasadnutia, zvukový záznam však nie.
Snaha časti poslancov o zamedzenie gamblerstva v obci tak ostala pochovaná už v zárodku. Odporcom hracích automatov chýbal hlas Ondreja Kalinu (SDKÚ-DS), ktorý sa na zasadnutí nemohol zúčastniť.
Témam hracích automatov a (ne)uloženia úlohy na vypracovanie VZN o ich zákaze, ako aj rekonštrukcie budovy školy na Jelšavskej ulici, sa ešte budeme venovať.
O malých skládkach a veľkom smetisku
Živú debatu rozprúdila aj téma divokých skládok na brehu rieky Štítnik. Občianska sťažnosť, spolupodpísaná poslancom Kuzmom a priložená fotografia divokej skládky otvorili problém so znečisťovaním brehov rieky odpadom. Starostu Galla Barnáka však zaujala viac rúra, ktorou podľa našich informácií dotknutý občan odvádza do rieky iba dažďovú vodu zo svojho pozemku.
Nakoniec sa poslanci uzniesli na vyprataní brehov rieky a vytvorení komisie, ktorá skontroluje či má každý tzv. kuka nádobu. Výsledkom by malo byť zverejnenie akéhosi zoznamu ľudí bez týchto nádob.
Následne prišla reč aj na legálnu skládku, na ktorú mal byť podľa poslanca Kuzmu nelegálne vyvážaný odpad aj napriek tomu, že už je dlhšie uzavretá. V tomto prípade odporučil starosta Gallo Barnák každého, kto má nejaký dôkaz, na orgány ochrany životného prostredia. Apeloval pritom na občiansku statočnosť. Za seba uviedol, že on hmatateľný dôkaz o nelegálnom vývoze nemá.
Poslancov zaujímalo aj financovanie rekultivácie uzavretej skládky zo strany obce. Nepozdávalo sa im to, koľko zeminy sa navozilo na skládku za dvadsaťtisícovú dotáciu z Úradu vlády SR. Podľa poslanca Jána Galla (KDH) existujú tri ponuky, na základe ktorých je za 20 000 eur možné doviezť 480 nákladných áut zeminy zo vzdialenosti jedného kilometra. S poslancom Kuzmom sa potom nahlas pýtali, či niekto videl cez Štítnik prechádzať také množstvo nákladiakov.
Výsledkom debaty je upozornenie formou listu, ktoré bude zaslané prevádzkovateľovi skládky – firme Fúra s.r.o. Tá požiadala obec o uvoľnenie peňazí na rekultiváciu skládky, na ktorej sa podieľa sumou vyše 50 000 eur. Ako uviedol starosta, obec svoju časť približne vo výške 1 mil. korún v starej mene momentálne na účte nemá.
Potiahnu do boja s túlavými psami
Psí život v Štítniku bude pre túlavých psov ešte ťažší, obec sa totiž odhodlala popasovať s týmto problémom. Túlavé psy bude odchytávať neznáma organizácia za presne neurčenú cenu. Poslanci však už dopredu schválili zmluvu s takouto organizáciou. Riešeniu problému, ktorý trápi predovšetkým rodičov malých detí, má predchádzať kontrola označenia psov. Nápad kastrácie psov, vyslovený starostom obce, sa neujal.
Prístup ľudí, ktorí robia zo psov tulákov, opísal starosta anekdotou istého občana: „Podrhol mi kury, ale psovi som daroval život. Pustil som ho na petrovskom kopci.“ Ako uviedol, odchyt túlavých psov by mal obec stáť približne 50 000 korún v starej mene.
Rôzne
Omnoho viac a všetko, čo na rokovaní štítnických poslancov odznelo, si vypočujte na zvukovom zázname nižšie. Dohromady poslanci hlasovali o viac ako tridsiatich bodoch.
Foto: InfoRoznava.sk/Štítnik
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Živo diskutovali aj o skládke"