Od začiatku júla tohto roka nezazmluvní Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v slovenských nemocniciach 156 oddelení, čo je približne 15 % z celkového počtu oddelení.
Ako ďalej v piatok informoval generálny riaditeľ najväčšej poisťovne na trhu Marian Faktor, ide o 3 300 lôžok z celkového počtu takmer 34 tisíc. Minimálna verejná sieť pritom predpokladá 29 133 lôžok. Optimalizácia sa týka všetkých typov nemocníc a všetkých regiónov.
Z hľadiska štruktúry oddelení sa redukcia najviac dotkne krčných a očných oddelení. Podľa Faktora sa s návrhom zmien stotožnila väčšina nemocníc, zároveň však potvrdil, že v niektorých prípadoch ešte budú rokovať. Napriek nezazmluvneniu niektorých oddelení deklaruje Všeobecná zdravotná poisťovňa zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. „Objem financií pre slovenské nemocnice pred a po optimalizácii bude rovnaký,“ doplnil Faktor. Všetky získané finančné prostriedky budú totiž využité na liečbu pacientov.
Zverejnený návrh vznikol po rokovaniach na úrovni vyšších územných celkov ako aj s vedeniami nemocníc, poisťovňa brala do úvahy aj výsledky revíznych kontrol. Z nich okrem iného vyplynulo, že v niektorých nemocniciach sú oddelenia s využitím lôžok na menej ako 50 %, na niektorých slúžia lekári bez príslušnej odbornosti. Faktor zároveň podotkol, že Slovensko patrí v rámci krajín OECD k štátom s nadpriemerným počtom akútnych lôžok, priemer Európskej únie je 5,7 lôžka na 1 000 obyvateľov, priemer Slovenska je 6,6.
Nezazmluvnenie oddelení najväčšia poisťovňa na trhu bude kompenzovať presunutím značnej časti liečby do jednodňovej zdravotnej starostlivosti, časť nemocničnej liečby sa zároveň nahradí ambulantnou a stacionárnou zdravotnou starostlivosťou. Medicínsky a finančne náročná liečba sa podľa Faktora presunie do špecializovaných centier. Univerzitné a fakultné nemocnice budú zlučovať svoje oddelenia a kliniky.
Reštrukturalizáciu nemocníc a siete lôžkovej zdravotnej starostlivosti podporuje aj Zdravotná poisťovňa Dôvera. „Potrebu zmien smerujúcich k vyššej kvalite a efektivite liečby vnímame obdobne ako Všeobecná zdravotná poisťovňa. Sme preto pripravení naše zmluvy s nemocnicami upraviť. Ako presne, bude záležať hlavne od dohody nemocníc so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Keďže tá má dvojtretinový podiel na trhu, bez zmluvy s ňou oddelenia prakticky neprežijú,“ uviedla v stanovisku najväčšia súkromná poisťovňa.
So zámerom optimalizovať lôžka v slovenských nemocniciach prišlo Ministerstvo zdravotníctva SR ešte v polovici marca. Avizovalo zrušenie 10 až 15 % lôžok z celkového počtu 35 tisíc. Presné počty a štruktúra redukovaných oddelení mali vyplynúť z rokovaní medzi rezortom, krajmi, manažmentmi dotknutých zariadení a poisťovňami. Dôvodom redukcie mal byť okrem iného nedostatok finančných prostriedkov a predpoklad, že platby od zdravotných poisťovní v najbližšom období nebudú mať rastúci trend.
„V zásade nejde o rušenie nemocníc ako celkov. Ide o redukciu tých oddelení, ktoré nie sú efektívne, ide o podporu a rozšírenie ambulantnej a jednodňovej starostlivosti tak, aby pacient naďalej dostával rozhodujúcu časť zdravotnej starostlivosti vo svojom regióne, ale špecializovaná, medicínsky a finančne náročná starostlivosť (v mnohých prípadoch zriedkavá) by bola centralizovaná, lebo len tak ju možno poskytovať v čo najvyššej kvalite,“ vysvetlil vtedy zmeny rezort zdravotníctva.
Plánované zmeny v Nemocnici s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a. s.:
ortopédia: nezazmluvnenie, riešenie: JAS, chirurgické oddelenie Rožňava; ortopedické oddelenie Košice
úrazová chirurgia: nezazmluvnenie, riešenie: chirurgické oddelenie Rožňava; oddelenie úrazovej chirurgie Košice, Spišská Nová Ves
geriatria: nezazmluvnenie, reišenie: iné oddelenia obdobného zamerania v rámci nemocnice
Návrh optimalizácie lôžok VšZP: Návrh na optimalizáciu lôžkovej starostlivosti zo strany VšZP
Zdroj: Webnoviny.sk Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články: Rozhodli o osude štyroch nemocníc
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zmeny aj v rožňavskej nemocnici"