Banícky chlebíček online

untitledFilm Banícky chlebíček rodáka z Rakovnice, režiséra Romana Fábiana, ktorý má v týchto dňoch premiéru na festivale Art film, si môžete dnes, zajtra a vo štvrtok pozrieť online na portáli DAFilms.cz.

Online premiéra dokumentárneho filmu Banícky chlebíček na DAFilms je zahájením spolupráce tohto portálu so slovenskou distribučnou spoločnosťou Filmtopia. Dostať dokument k svojmu divákovi klasickou cestou nie je v súčasnej dobe zanikajúcich kín a vysokých poplatkov v multiplexoch jednoduché. Tvorcovia a distribútori musia hľadať aj alternatívne cesty. Možnosť umiestniť autorský dokument na špecializovanom webovom portáli s medzinárodným zacielením je mimoriadnou príležitosťou.

„Portál Doc Alliance Films (DAFilms.sk) existuje již 7 let a pečlivou selekcí vytvořil katalog již 800 především evropských autorských dokumentárních filmů. Tento portál funguje především jako internetový archiv filmů přístupný z celého světa a prodlužuje tak životy často opomíjených dokumentů. Právě tato „bezbariérová“ přístupnost (geografická i finanční) dává možnost kreativně pracovat na poli internetu jakožto alternativě chybějící kino distribuce. Online premiéry filmů mohou být novou formou, jak na film upoutat pozornost lidí z celého světa. Věřím, že jméno režiséra Romana Fábiana se takto dostane do povědomí i diváků, kteří nemají ve zvyku chodit do kina na dokumentární film,“ dodává Diana Tabakov z DAFilms.

Spolupráca bude založená na kontinuálnom sprístupňovaní vybraných slovenských dokumentárnych filmov vrámci tejto medzinárodnej dokumentárnej online platformy a tiež na organizovaní špeciálnych projektov online. V najbližšej dobe pripravuje Filmtopia pre DAFilms výber archívnych dokumentárnych filmov zo zlatého fondu Slovenského filmového ústavu ako aj online premiéru nového filmu Zamatoví teroristi (réžia: Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes) ako súčasť online streamingu z Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch.

Filmom Banícky chlebíček sštartuje táto výnimočná česko-slovenská spolupráca hneď z viacerých dôvodov. Ide o film mladého režiséra, otvoreného experimentom s novými médiami a virtuálnymi možnosťami distribúcie. Okrem toho, Banícky chlebíček nie je len dokument o zašlej sláve jedného baníckeho mesta, ale predovšetkým pútavý príbeh o našej generácii a o tom, aké máme šance uplatniť sa v dnešnom svete. Pre filmára je takouto možnosťou práve uvedenie do kontextu medzinárodnej dokumentárnej kinematografie vďaka špecializovanému webovému portálu.

Prehrať film si môžete kliknutím sem

Viac o filme Banícky chlebíček:

V roku 1909 bol v banskej oblasti Horného Gemera v okolí Rožňavy vybudovaný jeden z najmodernejších banských závodov v Európe, kde v sedemnástich baniach pracovalo takmer šesťdesiatpäť percent miestnych obyvateľov. Po páde komunizmu bola ťažba železnej rudy z ekonomických dôvodov ukončená, v prevádzke zostal len jeden banský komplex. Film Banícky chlebíček sa sústreďuje na obyvateľov gemerskej dediny Rakovnica a cez sériu portrétov jej obyvateľov podáva obraz myslenia celého kraja. Ten sa spája v názore, že počas komunizmu boli šťastnejší a ich život bol kvalitnejší.

Príbehu dominuje rozprávanie Ing. Jána Fábiana, vysokoškolského profesora s čestným doktorátom z Dillí, ktorý niekoľko rokov aktívne žil v Kanade, Afrike, Nemecku, bol štipendistom Humboldtovej nadácie, poradcom ministerstva hospodárstva v 90. rokoch a dnes napriek veku 78 rokov učí na Technickej univerzite v Košiciach. Jeho rozprávanie, ktoré sa vyznačuje odstupom na jednej strane pamätníka – baníka a na druhej strane pamätníka – človeka, je v prudkom kontraste s pohľadom najmladších protagonistov, ku ktorým celý film smeruje. Práve pochopenie tohto kontrastu vytvára zmysel filmu, ktorý si cez príbehy miestnych ľudí a ich vzťah k rodnému kraju a jeho minulosti kladie otázku: „Čo sa tu stalo a akú máme budúcnosť?“

Súvisiace články:

Roman Fábián: Tu som sa narodil a vyrástol

Premiéra filmu Banícky chlebíček

Foto: Filmtopia.sk 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Banícky chlebíček online"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.