Banícke múzeum pôsobí v oblasti regiónu Gemera, ktorý je významnou etnologickou oblasťou Slovenska s bohatými ľudovými tradíciami. V minulosti sa v Gemeri vyskytoval väčší počet farbiarskych a modrotlačiarenských dielní.
Ako nás informovali Gabriella Badin a Anna Lachová, v zbierkach Baníckeho múzea je množstvo krásnych predmetov súvisiacich s výrobou modrotlače. Spomínané remeslo už síce zaniklo, ale aj v dnešnej dobe sa modrotlač objavuje v súčasnom odievaní.
„Samotná technika výroby a zároveň aj jej história je málo známa. Formou tvorivých dielní sa snažíme prispieť k uchovávaniu a k oboznámeniu sa z históriou a technológiou tradičného textilného remesla,“ uviedli.
Živé múzeum III.-modrotlač je pokračovaním už prebiehajúcej série múzejno-pedagogických programov pre deti a verejnosť. Priestory Galérie Baníckeho múzea v Rožňave sa v dňoch od 22.9. do 26.9.2014 premenili na modrotlačiarenskú dielňu.
„Formou prezentácií a prednášok sme sa snažili priblížiť technológiu výroby modrotlačových textílií a prakticky sme predviedli všetky fázy jej výroby,“ vysvetlili.
Vytvorením interaktívnej tvorivej miestnosti, ktorá bola spojená s výstavou, sa deti mohli rukami dotknúť vystaveného materiálu a tak prísť s nimi do priameho a osobného kontaktu. Snažili sa získané vedomosti preniesť a prepojiť do dnešnej doby.
V tvorivých dielňach si mohli navrhnúť vlastný vzor na modrotlačovú formu. Vyrobiť si pečiatku a na modré plátno aplikovať bielou farbou, aby vznikla modrotlačová textília. Záložka v štýle modrotlače bude pripomínať, aký význam má slovo modrotlač.
„Realizovaním tohto projektu sa snažíme prehĺbiť kontakt medzi múzeom, deťmi, mládežou a dospelými v Rožňave a okolí,“ dodali na záver.
Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Foto: Banícke múzeum
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Galéria ožila deťmi a modrotlačou"