Členovia Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej zorganizovali v nedeľu 28. augusta v poradí už 15. stretnutie Bulleenerov . Zúčastnili sa na ňom členovia a sympatizanti zo Smolníka, Smolníckej Huty, Švedlára, ale najväčším prekvapením bola účasť delegácie spolu so spevokolom z partnerského mesta Rudabánya v Maďarsku.
Ako nám povedal predseda spolku v Dobšinej Tibor Harmatha „Naša miestna skupina patrí pod región Dolný Spiš spolu s Mníškom/Hnilcom, Gelnicou, Smolníkom, Smolníckou Hutou a Švedlárom. Účastníci stretnutia dnes mohli ochutnať typicky dobšinské jedlá akým je napríklad grulikuchen, ale aj guláš pripravený vonku na ohni. Chceme pokračovať v spolupráci s nemeckou menšinou v meste Rudabánya, spojenú s návštevou mesta, v ktorom žije početná skupina obyvateľov pôvodom z Dobšinej.“
Po programe, ktorý si pripravila každá zo skupín sa zúčastnení presunuli z reštaurácie Tri ruže k budove terajšieho gymnázia. Karpatskonemecký spolok v Dobšinej totiž dal dokopy za pomoci sponzorov finančné prostriedky na zhotovenie pamätnej tabule pre jednu z najznámejších osobností mesta, Samuela Kleina a získal aj súhlas od vedenia gymnázia na jej osadenie.
Život tohto veľkého Dobšinčana vo svojom popise priblížila Mgr. Valéria Majerská, z ktorého sa dozvedáme, že Samuel Klein sa narodil 28.januára 1847 v Dobšinej a jeho otec bol pekár. Po ukončení ľudovej školy a nižších tried rožňavského gymnázia bol poslucháčom teológie v Prešove a svoje štúdiá ukončil na univerzite v Jene, kde študoval filozofiu, pedagogiku a teológiu.
V roku 1870 sa vrátil do Dobšinej, aby tu vykonával učiteľské povolanie a o osem rokov na to sa stal riaditeľom miestnej ľudovej školy. Veľký podiel mal aj na vzniku chlapčenskej a dievčenskej meštianskej školy. Tu pôsobil od roku 1892 ako učiteľ latinčiny. V roku 1898 sa stal riaditeľom dievčenskej meštianskej školy, ale po necelých troch rokoch bol však pre ťažkú chorobu predčasne penzionovaný. Zomrel 6. februára 1915.
Dodnes je pochovaný na dobšinskom cintoríne a miestna organizácia Karpatskonemeckého spolku dala opraviť a obnoviť jeho miesto posledného odpočinku. Najvýznamnejšie dedičstvo po Samuelovi Kleinovi spočíva v jeho literárnej činnosti. Predmetom jeho prác bol národopis Dobšinej. Ako člen Uhorskej národopisnej spoločnosti dlhé roky študoval dobšinské zvyky, zbieral piesne a povesti.
Bol najlepším znalcom dobšinského nemeckého dialektu. V tomto dialekte napísal mnohé diela, v ktorých sa prejavil aj ako dobrý veršovník. Jeho najvýznamnejším dielom sú veršované povesti s názvom Bulleenia, ktorá vyšla v roku 1906. Ďalším jeho dielom, ktoré bolo vydané v roku 1914 sú známe Dobšinské klebety „Topscher Gatscholper“. Literárny odkaz Samuela Kleina má nedoceniteľný lingvistický, národopisný a kultúrno-historický význam. V jeho dielach zostane aj pre budúce pokolenia dnes už vymierajúci dobšinský dialekt, ktorým dodnes hovoria členovia Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej.
„Dielo Topscher Gatscholper, teda Dobšinské klebety od Samuela Kleina preložili naši členovia z pôvodnej bulleenerčiny do nemčiny, slovenčiny a maďarčiny, aby toto dielo bolo prístupné všetkým. Uzrieť svetlo sveta by v týchto jazykoch malo už budúceho roku. Podporujeme aj spevokol s programom v pôvodnom jazykovom dialekte a v nemeckom jazyku. Zhotovujeme preklady, obrazové a zvukové záznamy bulleenerského nárečia s cieľom ich zachovania pre budúce generácie,” dodal na záver pre InfoDobšiná.sk predseda spolku Tibor Harmatha. Pod článkom vám prinášame fotogalériu zo stretnutia Bulleenerov a odhalenia pamätnej tabule.
Foto: InfoDobšiná.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Odhalili tabuľu Samuelovi Kleinovi"