Pomohli aj Rožňavčania

V nedeľu 19. septembra sa v klubovni mládežníckeho strediska Domka uskutoční beseda so saleziánom – misionárom Petrom Kuchárom.

V priestoroch Združenia saleziánskej mládeže (Námestie baníkov 30 v Rožňave) začína o 17.00 hodine.

Prečo sa oplatí prísť? O čom to bude ?

„V pozvánke na facebooku okrem iného píšeme, že bude aj koláčik, ale predsa len trošku viac k téme. Pred necelým rokom to bola „len“ jednoduchá výzva „Pomôžme deťom v Afrike“. Bolo krátko pred Vianocami, keď sme sa v rožňavskom saleziánskom stredisku dozvedeli o rozbiehajúcom sa projekte občianského združenia Savio „Adopcia tried v Južnom Sudáne“. Zdalo sa, že informácia nezaujme, nezarezonuje. Opak bol pravdou. Takmer tridsiatka darcov (rodín aj jednotlivcov) sa dohodla, že sa do projektu aktívne zapojíme,“ uviedla pre Inforoznava.sk Adrea Rudnayová, koordinátorka misijných vecí.

Adopcia tried podporuje výstavbu satelitných škôl, činnosť základných škôl a učňovských stredísk Južného Sudánu. Pomáha rozvíjať vzdelávanie detí a mladých v Južnom Sudáne a sprostredkovať partnerstvo medzi slovenskými žiakmi a ich sudánskymi rovesníkmi.

V oblasti južného Sudánu nie sú zatiaľ pre školy postavené vyhovujúce budovy a preto vyučovanie prebieha pod stromami – mangovníkmi počas mesiacov marec až december. Vyučuje sa tu v anglickom jazyku. Školu navštevujú žiaci vo veku 5 – 15 rokov, ale je bežné, že aj starší si dopĺňajú základné vzdelanie.

Na rozdiel od nás, školská dochádzka nie je povinná a deti prichádzajú do školy z vlastnej iniciatívy. V čase vyučovania dostávajú žiaci jedno teplé jedlo denne, ktoré tvorí kukuričná kaša, ryža či fazuľa.

Jednotlivci, firmy, základné, stredné, ale aj materské školy z celého Slovenska si môžu adoptovať triedu základnej školy alebo učňovského strediska a zaviažu sa prispievať každý mesiac na určenú triedu sumou, ktorú si stanovia, avšak minimálne 100 eur mesačne. Suma bude použitá na učebné pomôcky, školskú uniformu, zabezpečenie jedla a na príspevok na mzdu učiteľa.

Počas prvého ročníka v čase od októbra 2009 do júna 2010 bolo slovenskými dobrodincami adoptovaných až 44 tried základných škôl a 35 tried učňovských stredísk. Adoptívnymi rodičmi sa stalo 26 jednotlivcov a skupín ľudí, 12 škôl, 2 firmy, 25 farností a spoločenstiev (DOMKA, Saleziánske stredisko apod.).

„Rožňavčania si pod hlavičkou tunajšieho strediska Domky adoptovali tri celé a pol triedy a počas trvania školského roku prispeli na vzdelávanie týchto deti neuveriteľnou sumou 2112 eur. Po polročnom pôsobení sa priamo zo Sudánu vrátili misijní dobrovoľníci, ktorí nám priniesli listy a fotografie „našich detí“. Presvedčili sme sa, že tu nejde len o jednoduché posielanie peňazí, hoci to tieto deti veľmi potrebujú. Vytvorila sa príležitosť pre vzájomné spoznanie sa a pre to, aby anonymný vzťah darca – obdarovaný mohol prejsť do roviny priateľstva,“ doplnila Andrea Rudnayová.

Nový školský rok sa začal u nás, ale aj deťom v Sudáne. Adopcia tried vstupuje do druhého ročníka, ktorý vďaka štedrosti našich ľudí prinesie mnohým mladým šancu vzdelávať sa. Pre nich to nie je len príležitosť na lepšiu budúcnosť, častokrát je to možnosť ako aspoň jedenkrát denne dostať teplé jedlo.

Hoci je Sudán najväčšou africkou krajinou, je zároveň jednou z najchudobnejších krajín sveta. O živote ľudí v južnom Sudáne, sužovanom niekoľko desaťročí trvajúcou občianskou vojnou, o tom že tamojšie deti sa učia s chuťou, o projekte Adopcie tried ale aj o iných humanitárnych projektoch v Keni a Sudáne sa môžete dozvedieť oveľa viac na nedeľnej besede.

Ak sa do projektu chcete sami aktívne zapojiť, stačí sa zastaviť v mládežníckom stredisku na Námestí baníkov 30, alebo sa nakontaktovať priamo na Savio OZ

List zo Sudánu:

Drahí priatelia.

Volám sa Matthew Mawht Mading. Chodím do triedy P.5B a mám 12 rokov. Ďakujem za vaše veľmi milé pozvanie, ktoré som dnes dostal. Bude mi potešením prísť do vašej krajiny a už teraz som z toho nadšený.

Som šťastný, že som sa dozvedel, že ste nás pozvali – nás, deti zo Základnej školy Don Bosca spolu s učiteľmi a riaditeľom. Som si istý, že si to vychutnáme.

Ďakujem.

Nech vás Boh žehná…

 

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pomohli aj Rožňavčania"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.