Pripomenú si Júliusa Andrássyho

Bez názvuSlovenské národné múzeum-Múzeum Betliar pozýva na prednášku „Gróf Július Andrássy a jeho zahraničná politika“.

Prednáška sa uskutoční dňa 6. septembra (v piatok) o 17.00 hod. v rámci 5. ročníka podujatia Jeseň v historickej knižnici kaštieľa Betliar a pri príležitosti 190. výročia narodenia jedného z najvýznamnejších predstaviteľov betliarskej vetvy rodu.

Kým téme osobného života a zberateľstva grófa Júliusa Andrássyho sme sa na pôde múzea venovali v predchádzajúcom cykle Stretnutia s históriou, prednáška, na ktorú pozývame teraz, si kladie za cieľ priblížiť záujemcom o históriu najvýznamnejšie medzníky v oblasti zahraničnej politiky v rokoch 1867 až 1879,“ informovala Silvia Lörinčíková zo SNM Betliar.

Ich snahou je prezentovať profil človeka, ktorý sa v oblasti domácej politiky angažoval ako mladý, 25-ročný župan Zemplínskej stolice. Výsledky svojej dlhoročnej bádateľskej činnosti a rigoróznej práce priblíži Andrea Predajňová.

Hovoriť bude o jeho politickej kariére povstalca – emigranta, neskôr aj jedného z hlavných aktérov rakúskouhorského vyrovnania a predsedu prvej dualistickej rakúsko-uhorskej vlády. Uvedie jeho neskoršie aktivity, vyplývajúce z pozície ministra zahraničných vecí Rakúska-Uhorska.

Pripomenie tiež vplyv Spolku troch cisárov na ďalšie smerovanie európskych dejín, udalosť Berlínskeho kongresu, okolnosti založenia Dvojspolku a napokon jeho abdikáciu z funkcie ministra zahraničných vecí.

Ilustračné foto: SNM

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pripomenú si Júliusa Andrássyho"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.