Ako už tradične sa 27. januára uskutočnili spomienkové oslavy 66. výročia oslobodenia mesta Dobšiná.
Pred budovou mestského úradu sa na spomienkovom akte zišli obyvatelia mesta a pamätníci oslobodenia v malej skupinke, ktorá bola menšia ako po minulé roky.
Prítomní si vypočuli v úvode krátku báseň a následne príhovor primátora mesta Karola Horníka a predsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Dobšinej Františka Novotného.
V kalendári nie je 27. január vyznačený ako sviatočný deň, no obyvatelia Dobšinej ho považujú za svoj sviatok. I keď pamätná tabuľa vzdáva hold sovietom, v mestskej kronike je zapísané, že 27. januára 1945 vstúpili na územie mesta ako prvé rumunské jednotky, bojujúce vo zväzku 2. ukrajinského frontu.
Túto udalosť vyzdvihol aj primátor mesta, ktorý jedným dychom dodal, že spomienková tabuľa bude vymenená, prípadne upravená tak, aby zodpovedala presným historickým súvislostiam a nepopierala zásluhy rumunských jednotiek. Pretože až neskôr v priebehu dní po rumunskej jednotke do mesta vtiahli ďalšie vojská, medzi nimi aj sovietska jednotka ženistov. Sovietski vojaci následne v meste preverovali či domy nie sú podmínované. Na preverené objekty napísali: „Zdanie provereno, min net“.
Azda najvýznamnejšou osobnosťou odboja v Dobšinej je Karol Adler. Narodil sa 20.marca 1910 ,povolaním bol zubný technik pôsobiaci v Leviciach a Poprade. Od vzniku prvej Slovenskej republiky sa angažoval v protifašistickom odboji a v roku 1944 sa stal vedúcim partizánskej skupiny patriacej do partizánskej brigády Rákosi a po smrti Zoltána Grubicsa sa stal veliteľom partizánskej skupiny Sándor Petőfi.
Koncom decembra 1944 sa jeho skupina dostala do stretu s nemeckými vojskami a on sa pokúsil uniknúť v oblasti Vyšnej Slanej a Rejdovej. Nepriateľské vojská ho však obkľúčili a zajali vo Vyšnej Slanej 10. decembra 1944 a následne Karola Adlera odovzdali Gestapu. Po mučení bol popravený obesením na námestí v Dobšinej.
Na budove pošty nachádzajúcej sa na námestí, na ktorom zomrel, je mu venovaná pamätná tabuľa. V roku 1964 bol in memoriam povýšený na kapitána a bol mu udelený Rad červenej hviezdy.
Foto & video: Dobsina.net
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Spomienkovú tabuľu zmenia"