V Betliari ožíva staroveký Egypt

V piatok 15-teho augusta sa konalo v Slovenskom národnom múzeu – Múzeum Betliar slávnostné otvorenie expozície exotických trofejí a egyptológie. Výstava je prístupná verejnosti od soboty 16-teho augusta, kedy sa uskutočnila od 20-tej hodiny večerná prehliadka kaštieľa.

Nová expozícia v kaštieli Andrássyovcov v Betliari ponúka podľa Judity Krajčiovej, kultúrno-propagačnej pracovníčky múzea, dve pravé egyptské múmie, viac ako 30 exponátov súvisiacich so starým Egyptom, z ktorých mnohé nikdy neboli doteraz vystavené, sloniu hlavu, krokodíla, kožu pytóna a veľa ďalších zaujímavostí.

Expozícia exotických trofejí

Poľovanie patrilo v minulosti k obľúbeným voľnočasovým aktivitám aristokracie. Tento šport-koníček v kombinácii s fascináciou exotickými krajinami mali za následok početné cesty šľachty na Ďaleký a Blízky východ i do južnejších krajín Afriky.

„V roku 1849 podnikol dobrodružnú cestu do Indie gróf Emanuel I. Andrássy (1821-1891), ktorého považujeme za zakladateľa betliarskej zbierky trofejí a rarít. V jeho šľapajách pokračoval aj jeho syn Gejza I. Andrássy (1856-1938), ktorý sa preslávil ako poľovník a nadšenec pre všetko, čo bolo nebezpečné a napínavé,“ uviedla Krajčiová.

Expozícia preparátov z Afriky a Ázie je inštalovaná v priestoroch zimnej záhrady kaštieľa tak, aby v návštevníkoch evokovala atmosféru doby, kedy kaštieľ navštevovali významné osobnosti európskych dejín.

Expozícia egyptológie

Starý Egypt oddávna fascinoval nielen vedcov a bádateľov, ale aj zberateľov a cestovateľov, ktorí často putovali za unikátnymi artefaktmi aj celé mesiace. Cestovateľská vášeň sa u Andrássyovcov spájala s tou zberateľskou, vďaka čomu sa Betliar ako jeden z mála šľachtických sídel v strednej Európe môže popýšiť unikátnou kolekciou egyptologických cenností.

K ťažiskovým zbierkam patrí múmia kňaza boha Amona z pohrebiska v Gíze, datovaná do 12.-11. stor. pred Kr. a múmia dieťaťa z bližšie neurčeného egyptského náleziska z obdobia 5.-4. stor. pred Kr. Dopĺňajú ich hrobové nálezy vo forme drobných plastík – amuletov a ich fragmentov, ktoré zastupujú rôzne obdobia, počnúc 7. stor. pred Kr. po 1. stor po Kr.

Obnovená expozícia v duchu najmodernejších výstavníckych trendov prezentuje tri okruhy tém: Andrássyovci ako zberatelia a cestovatelia, Staroveký Egypt a “Egypt revival“ – znovuobjavenie egyptského umenia.

„Všetky predmety pochádzajú z pozostalosti Andrássyovcov a vždy boli súčasťou zbierkového fondu kaštieľa v Betliari,“ uviedla na záver.

K vynovenej expozícii v betliarskom kaštieli múzeum pripravuje aj sprievodné podujatia – prednášky, špecializované komentované prehliadky, aktivity pre žiakov i študentov stredných a vysokých škôl.

Reinštaláci expozície bola realizovaná s podporou Poštovej banky.

Vstupy sú o 9.30, 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30.

Foto: SNM – Múzeum Betliar / Konzervovanie veka sarkofágu múmie Csillou Korenovou

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "V Betliari ožíva staroveký Egypt"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.