Vyrobte si vlastnoručne hrnček

Gemerské osvetové stredisko vo svojom vynovenom sídle, v Dome tradičnej kultúry Gemera, ponúka Rožňavčanom vyrobiť pre svojich blízkych netradičný vianočný darček v podobe hrnčiarskeho produktu.

Hrnčiarsky kurz je určený pre dospelých záujemcov a je plánovaný v trvaní 30 hodín, počas 10 výukových blokov. Je rozvrhnutý v termíne od 21. októbra do 23. decembra v pravidelných týždenných intervaloch, každú stredu od 16:30 do 19:30 hodiny. Jeho cena je 105 eur.

“Hrnčiarsku dielňu sme síce plánovali plne spustiť iba koncom tohto roka, avšak rozhodli sme sa zorganizovať v nej prvý hrnčiarsky kurz o niečo skôr, pretože chceme, aby účastníci kurzu stihli vyrobiť svoje diela ešte do Vianoc. Takže pokojne sa môže stať, že naša hrnčiarska dielnička počas trvania kurzu bude meniť svoju tvár. A to samozrejme k lepšiemu a určite pribudne aj ďalší hrnčiarsky kruh,“ vysvetľuje riaditeľka Helena Novotná.

Cena kurzu zahŕňa prácu lektorky, materiál, občerstvenie, pracovné pomôcky a samozrejme aj finálne produkty, čiže výrobky ktoré si novodobí hrnčiari vyrobia a odnesú domov.

“Účastníkom kurzu ponúkame naozaj zaujímavý program, ktorý je zameraný na tvorbu úžitkovej a dekoratívnej keramiky. Pod odborným vedením lektorky Amálie Holíkovej si budú môcť zúčastnení vlastnoručne vyrobiť napríklad hrnčeky, zvončeky, dózy, cukorničky či šperky, ale aj svietniky, keramické hračky, alebo misku či vázu vytočenú na hrnčiarskom kruhu. Vyrobené predmety potom budeme povrchovo upravovať rôznymi technikami a samozrejme vypálime ich v elektrickej vypaľovacej peci, takže budú plne funkčné a zdravotne nezávadné,“ vymenováva plánované aktivity kurzu Novotná.

Podľa jej slov, zmeniť vlastnými rukami nevábnu hrudu studenej hliny v niečo, čo okrem estetickej hodnoty bude mať aj funkčné vlastnosti, je niečo úžasné, a toto prastaré remeslo vrelo odporúča.

Lektorkou kurzu je keramička Amália Holíková, ktorá sa výrobe keramiky venuje od roku 1997. Hrnčiarstvo študovala v Českej republike, neskôr s kamarátkou v Smrečanoch na Liptove založila Starú školu remesiel, v spolupráci so SNM zriadila a prevádzkuje pod Spišským hradom Hradné hrnčiarstvo.

Od roku 2012 lektorsky pôsobí v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Košiciach, vedie kurzy a tvorivé dielne aj v spolupráci s kultúrnymi organizáciami a školami.

Kurz keramiky je určený pre malú skupinu dospelých záujemcov, maximálne pre osem účastníkov. Záujemcovia by preto nemali váhať a prihlášku na kurz, ktorú dostanú v Gemerskom osvetovom stredisku (Rožňava, Betliarska 8) vyplniť čím skôr.

Ilustračné foto: KSK

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Vyrobte si vlastnoručne hrnček"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.