Zorganizovali už osmy ročník

558056_570569912980027_1759119429_nTento rok sa opäť na Okružnej ulici v Rožňave zhromaždili desiatky mladých ľudí, aby sa zúčastnili cyklistickej súťaže. Domka, združenie saleziánskej mládeže Rožňava, už po ôsmykrát zorganizovala Cyklokros. V sobotu 21. septembra sa o 10-tej začal prezentáciou účastníkov. Sedemnásti pretekári boli zaradení do troch vekových kategórií.

„Toto bolo asi štvrtýkrát, čo som sa zúčastnil, a neľutujem. Na Cyklokros som si prišiel hlavne zajazdiť. Nešlo mi o žiadne miesto, hoci je, samozrejme, dobrý pocit byť v prvej trojke,“ povedal súťažiaci Marek Madáč, ktorý tento rok obsadil v druhej kategórii druhé miesto.

Okrem hlavnej súťaže si nepretekári – malí aj veľkí – mohli precvičiť zručnosť, šikovnosť či vedomosti na šiestich stanovištiach. Plnili tak rôzne úlohy, za ktorých splnenie mohli získať lístok do tomboly. Okrem iných si mohli vyskúšať napríklad prejsť vyznačenou trasou so zaviazanými očami, hádzanie obručí na kolíky alebo pribíjanie klincov na čas.

Jedným zo stanovíšť bolo aj vedomostné s názvom Poznaj sv. Don Bosca. Súťažiaci mali odpovedať na 7 otázok o jeho živote, čo bolo pre mnohých pomerne náročné.

„Chlapec, ktorý knihu o svätcovi prečítal asi 20-krát, odpovedal na všetky otázky z fleku a bez prípravy. Dôležité však je to, že aj tie deti, ktoré dnes počuli o Don Boscovi prvýkrát, si na neho možno ešte niekedy spomenú,“ povedala Silvia Lengová, dobrovoľníčka Domky.

Bogi Kovácsová prišla na Cyklokrose nie prvýkrát. Keďže dievčenská kategória pretekov na bicykloch nebola, tak si aspoň zasúťažila. „Dnešný deň bol úplne super. Ale zo všetkého najviac sa mi páčilo stanovište, kde sme mali skákať vo vreci.“

Táto súťaž si vyslúžila všeobecnú obľubu. Jej hlavnou animátorkou bola Kaja Bodnárová: „Nebolo to len také skákanie tam – nazad. Museli prejsť slalomovú dráhu, otočiť sa okolo kruhu z lana a vrátiť sa po tej istej trase späť. Za krátky čas sa vystriedalo pomerne veľa chlapcov aj dievčat – ale chlapcov bolo asi viac. Nakoniec aj priznali, že to bolo ťažšie, ako sa zdalo byť.“

O zábavu tak bolo postarané aj napriek neprajnému počasiu.

Keď už napokon došiel do cieľa aj posledný pretekár, ostatní účastníci zdolali posledné stanovište a organizačný tím súťaž vyhodnotil, mohli sa začať rozdávať ocenenia.

V prvej kategórii (9-11 rokov) prvú trojku obsadili: 1. miesto Martin Skalický, 2. miesto Nikolas Németh, 3. miesto Ondrej Radi. V druhej kategórii (12-13 rokov) sa umiestnili: 1. miesto Adrien Adam, 2. miesto Marek Madáč, 3. miesto Marko Adam. Za tretiu kategóriu (14-17 rokov) síce súťažili len dvaja pretekári, no aspoň mali isté víťazstvo: 1. miesto Florián Mezei a 2. miesto Radovan Árvai.

Po odovzdaní vecných cien, diplomov a pohárov pre víťazov, sa ešte losovala tombola.  Malými drobnosťami tak boli ocenení aj ostatní účastníci, ktorí nemali možnosť pretekať. Ceny v tombole sponzorovali firmy Bicykle-servis-šport s.r.o. a Universal – maklérsky dom, a. s., a ďalej Ministerstvo školstva SR, Mesto Rožňava a Saleziáni Don Bosca.

„Je radosť pripravovať a zúčastniť sa podujatia plného ochotných ľudí. Myslím, že aj tohtoročný Cyklokros sa vydaril a to predovšetkým vďaka animátorom, dobrovoľníkom a všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k jeho organizácii a príprave,“ uzavrela Lucia Blahúsová, predsedníčka rožňavskej Domky.

Spracovala Zuzana Rudnayová Foto: Zoli Kovács

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zorganizovali už osmy ročník"