Frajeri vo Vegas

Michael Douglas, Robert De Niro či Morgan Freeman sú mená, ktoré každému režisérovi zaručia úspech. Dobre to vedel aj režisér Jon Turteltaub.

Ide o film, z ktorého by ste na prvé počutie mali pocit, že je lacnou napodobeninou divákom dobre známeho Vo štvorici po opici. Film o štyroch mladých priateľoch, ktorí sa počas rozlúčky so slobodou dostávajú do zamotaných situácií, sa síce už dožil 3tej série, ale úspech jednotky neprekonal. No o kvalite môžeme hovoriť pri Frajeroch vo Vegas.

Dej sa síce takisto odvíja od tematiky rozlúčky so slobodou, ale predsa len z iného uhľa. V prvom rade ide o štvoricu starších pánov. Pri pojme staší majme na mysli dôchodcov s ich klasickými problémami. Archieho (Morgan Freeman) trápia zdravotné problémy a pri synovi si skôr pripadá na obtiaž. Sam (Kevin Kline) cíti stereotyp a nudu v manželstve. Paddy (Robert De Niro) sa na druhej strane nedokáže vyrovnať so smrťou svojej manželky a ísť v živote ďalej. Billy (Michael Douglas) je úspešný muž, ktorý sa na staré kolená snaží dohnať to, čo roky zameškal. So svojou o 30rokov mladšou priateľkou sa plánuje oženiť.

Pamätá si sľub , ktorý si kedysi dávno dali s kamarátmi a plánuje zorganizovať rozlúčku so slobodou v poriadnom štýle. Priateľov pozýva do Vegas, a napriek tomu, že ho s Paddym rozdeľuje nepríjemná skúsenosť, pozve i jeho. Problém, ktorý je medzi nimi, v divákoch vzbudzuje pocit po zvedavosti, čo môžeme hodnotiť ako vydarený krok od tvorcov.

Práve balenie, cesta no i samotný príchod do Vegas sprevádzajú vtipné momenty zo života, ktoré si človek bežne ani nevšimne. Z filmu cítiť silnú energiu priateľstva, ich vzájomného humoru, a napriek tomu, že sú všetci odlišní, dokonale si aj po rokoch rozumejú. Ich vtipné príhody z hotela, narážky na výrazný vekový rozdiel Billyho a jeho budúcej manželky, ale i sexualný podtón, sú v príbehu neprehliadnuteľné.

Dej nás dostáva aj do dramatického žánru, kedy sa Billy konfrontuje s Paddym a dozvedáme sa o láske dvoch priateľov k jednej žene. Ona sa stáva Paddyho manželkou, i keď miluje Billyho. Príbeh sa končí vzájomným zmierením, poučením.

Paddy zistí, že je pre neho dôležitá dôvera so synom a rozhodne sa vychutnávať starobu s plnými dúškami. Sam pochopí ako miluje svoju manželku i to, ako je pre neho dôležitá. Vzchopí sa, začína chodiť do spoločnosti a snaží sa nemyslieť na minulosť.  Billy nachádza novú lásku, ktorú už nenechá odísť, ale nie je to jeho mladá priateľka. Humor ako hlavný prostriedok pôsobí nenútene a je rovnocenný s vekom postáv.

Príbeh ozvláštňujú ešte hviezdy ako 50 Cent či skupina LMFAO, ktorá sá peslávila hitom Party Rock Anthem.

Mohlo by sa zdať, že tvorcovia filmu Frajeri vo Vegas videli cestu k úspechu práve vo zvučných menách. Ak by diváka ale nezaujímala pointa smerujúca k sile priateľstva, určite si vo filme nájde aspoň spomínané humorné scény, doladené kvalitnou technikou. Film je určený pre ľudí, ktorí prichádzajú do kín s cieľom oddýchnuť si.

Zuzana Garanová

Foto: Csfd.cz

****************************

Staršie príspevky si môžete prečítať v rubrike Publicistika – Recenzie. Vlastné zážitky z kultúry, či umenia na môžete posielať na email redakcia@inforoznava.sk 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Frajeri vo Vegas"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.