Nechápem Desmod, ani Táslera

kas2Šéf nášho najväčšieho festivalu Bažant Pohoda MICHAL KAŠČÁK z trinásteho ročníka strach nemá, trápia ho skôr iné veci.  Takže nakoniec reč nebola iba o hudbe.

Nemyslíte si, že umelci patria k politike prirodzene?

„Hudba je pre mňa synonymom slobody. Nedokážem pochopiť, ako môžu byť umelci servilní k ľuďom, ako sú Mečiar, Fico či Slota. Pripomína mi to komunizmus, ale vtedy sa mnohí, prirodzene, báli. Dnes si môžu vybrať, o to je kolaborácia horšia. Priznám sa, že nerozumiem skupinám ako Desmod či IMT Smile. Hraním pre Smer ukazujú, že sú im ľahostajné všetky tie škandály, démonizovanie menšín, vytváranie rôznych nepriateľov a podobne. Desmod je z Nitry, kde napadli Hedvigu, neskôr jej naložili okrem skínov aj premiér s ministrom vnútra – ako je možné, že toto chalanov z Desmodu netrápi?

V našej tradícii sa majú podľa mňa hudobníci spájať s politikou mimo vlastnej tvorby jedine vo vážnych situáciách, ako to bolo napríklad v novembri 1989. Často počúvam argumenty typu ‚hráme všade tam, kde nám zaplatia‘. To je podľa mňa choré. Kde sa to skončí? Aj ten, kto vykonáva najdrastickejšie veci, môže tvrdiť, že mu ‚iba‘ niekto zaplatil… Od umelcov by som očakával viac hrdosti a citlivosti. A keď som videl môjho kamaráta Juraja Mokrého na fotke so Štefanom Harabinom, tak som sa skoro rozplakal. Ale aj na toto všetko má byť odpoveďou náš festival.“

Celý rozhovor si môžete prečítať na Sme.sk. Čítať viac

Foto: Miro Hudák, Sme

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Nechápem Desmod, ani Táslera"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.