Mestská veža v Rožňave

Rožňava 102Neskororenesančná stavba postavená na obranu mesta proti Turkom v rokoch 1643-1654 za richtárov Martina Weiszera a Mateja Bakoša (ako nám to oznamuje nápis na kamennej tabuli na jej južnej fasáde).

V čase stavby veže stála vedľa nej dnes už neexistujúca budova radnice, ktorá bola kol-dokola obklopená obchodnými krámami a stánkami, z korých sa dnes zachovala iba malá časť. Súčasťou komplexu boli aj mestské kúpele, mestská váha a protestanstská škola. Radnica viackrát vyhorela a nebola už obnovená.

DSCF8982Na jej mieste bol v rokoch 1658-1687 postavený neskorobarokový jezuitský kostol sv. Františka Xaverského a otvorená kaplnka so sochou sv. Jána Nepomuckého, patróna rožňavského biskupstva.

Pamiatkou na obliehanie Rožňavy Turkami je turecká delová guľa zamurovaná do južnej fasády veže. V l9. storočí tu pribudli slnečné hodiny, ktoré boli obnovené počas komplexnej pamiatkovej obnovy veže začiatkom 90. rokov 20. storočia za primátora Istvána Mátyusa.

Edita Kušnierová

Doterajšie časti nášho seriálu nájdete v rubrike Rožňava včera a dnes

 Rožňava 109DSCF8976kramik1DSCF8978Rožňava 104DSCF8977Rožňava 149

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Mestská veža v Rožňave"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.