S Petrom Schutzom sme sa začiatkom deväťdesiatych rokov stretli v spoločnej práci v redakcii košického týždenníka Domino efekt – prvého a najostrejšieho kritika obdobia mečiarizmu.
Dnes už legendárne Domino neexistuje, jeho „voľným“ pokračovateľom je časopis .týždeň, v ktorom Peter Schutz komentuje politické dianie. Okrem tohto týždenníka pravidelne komentuje predovšetkým na stránkach denníkov svojho domovského vydavateľstva Petit Press, Korzár a Sme.
Práve odtiaľ je jeho pondelňajší pohľad na aktuálne svetové dianie a stojí za to. Ako vždy, píše stručne, jasne a predovšetkým trefne. Aj na tému súčasnej globálnej situácie vo svete a jej možných rizík, z toho plynúcich.
Dovolím si ten nedlhý text odporúčať a nemyslím si, že to bude pre vnímavých čitateľov strata času.
Peter Schutz: Nulté roky, kríza bohatnutia
Kapitalizmus nezlyhal. Ak niečo zlyhalo, tak schopnosť ustrážiť princípy, na ktorých spoločnosť stojí.
Slovenčina na výraz „noughties“ ekvivalent nemá. Bude ho treba, pretože roky nulté, ktoré sa končia, majú namierené medzi najvýznamnejšie periódy v histórii ľudstva. Udalosti, ktorých účastníkmi sme boli, hrozia poznačiť budúcnosť až do tej miery, že stavajú pod otázniky mnohé – doteraz – istoty (sloboda, demokracia, kapitalizmus).
Jedenásty september 2001, hurikán Katrina a Lehman Brothers sa vinú nad dekádou ako symbolický oblúk, ktorý zostane viditeľný i z odstupu storočí. Na klišé o úpadku Ameriky je najhorší efekt sebanapĺňajúceho sa proroctva, ktorý ho tlačí vpred. Pritom „soft power“ USA (Západu) – konzum, kultúra, technológie – opanoval zemeguľu v miere nevídanej. USA vädnú „len“ ako pilier bezpečnostnej architektúry, v ktorej sme vyrástli a nič iného nepoznali. Teroristické útoky na New York a Pentagon nasvietili nielen zraniteľnosť veľmoci, ale predovšetkým zrod novej atypickej hrozby, v ktorej netušíme presah do budúcnosti ani účinky. Čítať viac
Foto: Sme.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Nulté roky, kríza bohatnutia"