Vila Nándora Szilvássyho

Rožňava 023Skoro rozprávkový zámoček s vežou – to bola vila Nándora Szilvássyho (1855-1913), majiteľa rožňavskej tehelne a chýrneho staviteľa.

Medzi jeho najvýznamnejšie stavby patrí stará rožňavská nemocnica s novogotickou kaplnkou (postavená z finančných prostriedkov základiny, ktorú založil rožňavský lekár Karol Kósa*) a kostol reformovanej cirkvi z r. 1904 -1905 postavený podľa projektu F. Weiningera z Budapešti.

Rodné mesto sa však k pamiatke svojho slávneho rodáka zachovalo macošsky: jeho vlastný dom – romantická vila v záhrade, bola počas poslednej adaptácie zbavená všetkých výtvarných detailov a zaujímavých architektonických prvkov. Dnes jej strohá a nezaujímavá architektúra čnie až bizarne na vŕšku nad južnou časťou Šafárikovej ulice a dokumentuje necitlivý prístup k hodnotám minulosti.

P5077984Na rožňavskom cintoríne sa skoro v neporušenom stave zachovala rodinná hrobka Szilvássyovcov postavená z výrobkov ich tehelne: lícových, dvakrát pálených tehál. Z mena významného staviteľa vytesaného do náhrobnej dosky z bieleho mramoru však už dávno opadalo zlátenie, takže je skoro nečitateľné.

 

 

P5298695Bolo by namieste, aby mesto Rožňava aspoň drobnou opravou tejto náhrobnej dosky vzdalo úctu človeku, ktorý sa pričinil o to, že do panorámy mesta pribudli v závere 19. storočia dve výrazné dominanty.

*Osobný lekár biskupa Františka Lajcsáka; založil fundáciu na rožňavskú nemocnicu a sirotinec, neskôr bol župným lekárom; zomrel mladý, 51-ročný na týfus.

Edita Kušnierová

 

Rožňava 072DSCF9978

 

Rožňava 023DSCF9972

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Vila Nándora Szilvássyho"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.