Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko vydala minulý týždeň tlačovú správu týkajúcu sa vnímania korupcie na Slovensku.
Podľa Indexu vnímania korupcie od Transparency International kleslo Slovensku skóre z úrovne 5.0 na úroveň 4.5, čo je najväčší prepad od roku 1998, kedy sa uskutočnilo prvé meranie.
Prieskumy boli robené medzi domácimi i zahraničnými podnikateľmi a analytikmi. Týkali sa výhradne korupcie vo verejnom sektore a krokov vlády.
Podľa Transparency International Slovensko (TIS) má súčasný stav niekoľko príčin. Je to napríklad neschopnosť či neochota obstarávať tovary a služby transparentne a efektívne, neefektívna kontrola ÚVO, NKÚ a Ministerstva financií SR, politizácia súdnictva, či odmietanie poskytovania informácií médiám a útoky na novinárov a tretí sektor, ktorí poukazovali na hlavné korupčné prípady.
Najmä sa však neplnia protikorupčné sľuby vládnych strán, medzi ktoré patril prísľub zmeniť volebný zákon, presadenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku do praxe, centrálne zverejňovanie príjemcov štátnej pomoci a odstránenie politického zasahovania do špeciálnych inštitúcií v boji proti korupcii.
Ako sa ďalej konštatuje v správe TIS, hoci slovenská vláda deklaruje snahu budovať silný sociálny štát, paradoxne práve takéto štáty (napr. škandinávske krajiny) obsadili aj tento rok najlepšie miesta v rebríčku vnímania korupcie.
Na úrovni samosprávy odporúča TIS viac sa sústrediť na prevenciu korupcie:
1. zvýšiť transparentnosť finančných informácií (štátnej pomoci, eurotendrov, zverejňovanie faktúr a zmlúv)
2. obstarávať transparentne a efektívne (povinné elektronické aukcie, zrušenie kategórie neprioritných služieb)
3. elektronizovať úradnícke konania (stavebné úrady, registrácia áut…)
4. sprísniť kontroly financovania politických strán, konfliktu záujmov a majetkových priznaní politikov
Celú tlačovú správu aj s kompletným rebríčkom krajín si môžete prečítať tu.
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Vnímanie korupcie na Slovensku"