Na portáli Sme.sk môžete odfajknúť koho ste volili, ak ste tak neurobili, poradí vám krátky test, koho by ste mali.
Portál Sme.sk taktiež uverejňuje interaktívnu mapu, ktorá ponúka perfektný a jednoduchý prehľad všetkých výsledkov všetkých volieb prezidenta.
Môžete si tak pozrieť ako sme volili v priamej voľbe prezidenta v rokoch 1999 a 2004 za Slovensko ako celok, alebo v jednotlivých volebných obvodoch – okresoch, teda nájdete tam aj počty hlasov v 1. a v 2. kole v okrese Rožňava.
Po spracovaní výsledkov tam budú doplnené aj výsledky tohoročných volieb, ktorých 1. kolo sa koná v sobotu 21. marca, druhé je plánované na 4. apríla.
Pre zobrazenie interaktívnej mapy na Sme.sk kliknite prosím sem.
Pozor – večer 21:30 on-line diskusia s komentátormi denníka Sme Petrom Schutzom, Mariánom Leškom, Lukášom Filom a ich hosťami – kliknite prosím sem.
Z agentúrneho servisu SITA /9:51/ :
Dnešné voľby hlavy štátu sa začali bez problémov. Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľby prezidenta nedostala žiadne podnety, ktoré by sa týkali volieb, pre médiá to uviedla zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová. Na komisiu prišli síce tri podnety, vôbec sa však netýkali volieb. „ÚVK ich len vzala na vedomie, pretože jej neprináleží v tých veciach rokovať,“ informovala Škultétyová s tým, že sa odmietla vyjadriť k charakteru podnetov. Ranné rokovanie ÚVK sa venovalo organizácii volieb. Členovia ÚVK sa následne rozišli hlasovať a sledovať zákonnosť priebehu volieb v náhodne vybraných voličských miestnostiach v Bratislave, ale aj v jej okolí a iných mestách a obciach. Najbližšie sa stretnú o 13:00.
Dnešné voľby hlavy štátu sledujú aj traja pozorovatelia z Kazachstanu. Gruzínski pozorovatelia neprišli. Podľa Škultétyovej sú kazašskí pozorovatelia z ich ústrednej volebnej komisie a majú záujem len o sledovanie priebehu hlasovania, nie o sčítavanie hlasov, na ktoré dáva povolenie ÚVK. Môžu sa však voľne pohybovať po ľubovoľných volebných miestnostiach. Pozorovať priebeh hlasovania môže každý, nesmie ale rušiť priebeh hlasovania. Podľa Škultétyovej je na pozorovanie volieb potrebný súhlas predsedu alebo podpredsedu okrskovej volebnej komisie, ktorí sú zodpovední za poriadok vo volebnej miestnosti, plynulé a nerušené hlasovanie. Prihlásiť sa so záujmom o pozorovanie priebehu volieb môžu prípadní záujemcovia v priebehu celého dňa v ľubovoľnej voličskej miestnosti, dodala zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová.
Od 7:00 môže približne 4 250 000 oprávnených voličov odovzdať svoj hlas jednému zo siedmich kandidátov na post hlavy štátu v 5 919 volebných okrskoch. O hodinu skôr, o 6:00 sa začalo hlasovanie v Harmanci (okres Banská Bystrica) a Kožuchove (okres Trebišov). Hlasovacie miestnosti sa zatvoria na celom Slovensku o 22:00. Prezidenta môže po prvýkrát voliť približne 410-tisíc občanov. Z nich môže svoje voličské právo využiť vôbec po prvýkrát v živote približne 188-tisíc voličov. Vo voľbách prezidenta volič dá svoj hlas jednému zo siedmich kandidátov vyznačením znaku „X“ v rámčeku pred menom kandidáta, iné označenie sa považuje za neplatný hlas. Odpovede na otázky súvisiace s voľbami získajú voliči od 8:00 do 22:00 na špeciálnej volebnej infolinke ministerstva vnútra na bratislavských telefónnych číslach: 4859 2020 a 4859 2021. Oficiálne výsledky hlasovania by mali byť známe v nedeľu okolo poludnia.
Foto: Archív Inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Boli ste už voliť?"