Zaujímavá pamiatka rožňavského cintorína

Na rožňavskom cintoríne sa zachovalo mnoho zaujímavých starých náhrobníkov a hrobiek významných rodín, spomedzi ktorých nápadne vyniká svojou dekoratívnosťou hrobka rodiny Linassiovcov. Nájdeme ju v severozápadnom kúte cintorína pri murovanej ohrade zo strany Betliarskej cesty.

Hrobku dal postaviť pre svoju predčasne zosnulú manželku Alexander (Sándor, Alessandro) Linassi, rožňavský kamenársky majster talianskeho pôvodu, ktorý pracoval ako jeden z dodávateľov na výstavbe mauzólea v Krásnohorskom Podhradí.

Mária Bianchi Linassi zomrela v roku 1909 vo veku 26 rokov s veľkou pravdepodobnosťou pri pôrode dvojčiat, ktoré, podľa textu na nápisovej tabuli pribudli k dvom predchádzajúcim deťom, ale dožili sa len niečo vyše roka (zomreli v roku 1911). Podľa jednej informácie deti zahynuli pri nejakom požiari, ale počula som aj iné verzie (ak by niekto z Rožňavčanov poznal pozadie tejto tragédie, mohol by o tom poinformovať v diskusii).

Architektúra náhrobníka je riešená v duchu umeleckého rukopisu mauzólea s farebnými mozaikami, stĺpmi, srdcovitými akrotériami a sochou anjela v centrálnej nike ukončenej oblúkovým štítom. Nápisové tabule z čiernej leštenej žuly sú umiestnené po stranách niky, pravá je doplnená malým bronzovým reliéfnym portrétom Márie Linassi.

Ohrada náhrobníka je kombináciou nízkych kamenných sĺpikov a kovaných ornamentálnych mreží. Súčasťou hrobky je drobný hrob predčasne zomretých dvojčiat s náhrobníkom z bieleho mramoru v tvare kríža doplneným postavičkou trúchliaceho anjelika s girlandou ruží a fotografiou detí.

Sochárska časť hlavného náhrobníka je v havarijnom stave, socha anjela má poškodené ruky, v ktorých chýba horiaca fakľa.

Náhrobník navštevuje každoročne staršia pani z Maďarska, ale s veľkou pravdepodobnosťou nemá na to, aby ho dala zreštaurovať. Vzhľadom na jeho vysokú výtvarnú hodnotu a súvislosť s takou významnou pamiatkou, akou je mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, by sa tejto úlohy mohlo zhostiť Mesto Rožňava. Hrobka je evidovaná v zozname mestských pamätihodností, čo je dobrý predpoklad k získaniu dotácie na jeho obnovu.

Edita Kušnierová

Fotografie: autorka

Predchádzajúce časti seriálu Rožňava včera a dnes si môžete pozrieť kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zaujímavá pamiatka rožňavského cintorína"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.