Utorňajšie stretnutie občanov mesta s komunálnymi poslancami mi znova raz potvrdilo, že pravidelné tréningy v komunikácii musia byť súčasťou verejného prísľubu každého novozvoleného zástupcu „ľudu“. Pokúsim sa tu však sformulovať aj čosi ďalšie, čo toto stretnutie presahuje, čoho je však samozrejmou súčasťou.
Prítomní poslanci: Dubovský, Kardoš, Kemény, Kossuth, Pavlík, Szabadosová, Turek.
Ospravedlnili sa: Džačár, Laco.
Neprišli bez ospravedlnenia: Baláž, Bánes, Bolaček, Dávid, Focko, Kavečanky, Kopecká, Pollák, Soldos, Váradiová.
Tento výpočet je tu len na účely archivovania – o pár mesiacov sú tu voľby a mnohí z menovaných sa budú znova uchádzať o naše hlasy. Niektorí z nich (ale samozrejme aj veľa ďalších) evidentne preto, aby nám ich vzali dúfajúc, že ostaneme ďalšie štyri roky nemí.
Vo viac ako dvojnásobnom počte prišli občania, ktorí cítili potrebu vyjadriť svoj postoj k zníženiu počtu poslancov a volebných obvodov v meste. Rovnako ako na augustovom stretnutí, kde sme debatovali o (ne)predaji mestských pozemkov pod autobusovou stanicou, bol každý z prítomných Rožňavčanov proti predaju, v utorok sme boli všetci prítomní za návrh občianskej iniciatívy OK Rožňava.
OK Rožňava navyše zastupoval temer tisíc občanov, ktorí svojím podpisom pod petíciu (k danému dňu) vyjadrili súhlas s nami predkladaným návrhom. Ako absolútne irelevantné a najmä zavádzajúce tak vyznieva tvrdenie primátora Laciaka, že prítomných Rožňavčanov nie je veľa. Práve naopak: prišiel každý, kto mal záujem a mohol. To poslanci prišli v počte, v ktorom by na zasadnutí mestského zastupiteľstva neboli ani uznášaniaschopní.
A tu vidím podstatný rozdiel medzi poslancom a občanom, na ktorý možno mnohí zabúdajú: občan má právo vyjadriť sa k tomu, čo ho zaujalo, či už pozitívne alebo negatívne, rovnaké právo má však aj nevyjadriť sa bez toho, aby musel komukoľvek vysvetľovať svoje dôvody. Naproti tomu poslanec sa slobodne a vedome uchádzal o mandát zastupovať občanov mesta (teda nielen svojich voličov!) a preto jeho záujem o každú jednu udalosť vo verejnom priestore musí byť stopercentný.
Jednoducho: my môžeme, poslanci musia. Netreba v tom ale hľadať žiadne obmedzovanie, je to princíp, ktorý je obsahom a zmyslom poslaneckého mandátu.
Prostá prítomnosť však nestačí, je len nutnou, nie dostačujúcou podmienkou pre to, aby sme mohli prácu poslanca posudzovať ako plnohodnotnú. Jeho aktivita spočíva jednak v príprave na zasadnutia zastupiteľstva, a – samozrejme – v rovnakej miere v terénnej práci: v permanentnom kontakte s občanmi mesta (ešte raz: nielen so svojimi voličmi).
Moja predstava spravovania mestského verejného priestoru vychádza z predstavy jedného volebného obvodu (v ideálnom prípade), ktorý je totožný s hranicami Rožňavy. Ponúkam dva druhy argumentácie, obe však spolu súvisia – prelínajú a dopĺňajú sa:
1. Mesto je jeden komplexný organizmus, ktorého potreby nemožno uspokojovať izolovane. Každý zásah do akejkoľvek jeho časti zákonite vyvoláva efekt „motýlích krídel“ a zasahuje aj zdanlivo nesúvisiace úrovne. Práve existencia jedného obvodu zabezpečí, že zodpovednosť poslancov bude spolu so zodpovednosťou občanov uplatňovaná na mesto ako celok. Už teraz je to tak, že hoci sú poslanci volení v jednotlivých obvodoch rádovo pár stovkami občanov, rozhodujú o mnohotisícových investíciách a dotáciách a čo je dôležitejšie, rozhodujú aj o osude obvodov, za ktoré neboli zvolení, v ktorých nemajú trvalý pobyt, rozhodujú o smerovaní celého mesta.
2. Rožňavská realita nás presviedča, že štatút mestskej časti neprináša Rožňavskej Bani ani Nadabulej prakticky žiadne výhody, práve naopak. Rozdiely sa zväčšujú a nie je to v prospech mestskej časti. Opäť sa potvrdzuje, že každý celok je kvalitný práve tak, aká kvalitná je jeho najslabšia časť. Jeden volebný obvod by pre Rožňavu priniesol rovnomernejší a spravodlivejší rozvoj, ako je to teraz. Zmena je však dosiahnuteľná len v NRSR zmenou zákona.
Teoretická úvaha, že celok je vždy (kvalitatívne) viac, ako súčet jeho častí, sa u mňa premýšľaním o mojom meste preliala do konkrétnych kontúr a hlavne – potvrdila sa. Tu sú niektoré výstupy, ktoré sú pre mňa dôležité a ktoré som pripravený presadzovať:
: redukovať parkovacie miesta na Námestí baníkov a na priľahlej časti Šafárikovej a Čučmianskej dlhej ulice na minimum (s výhľadom, že minimum sa bude rovnať nule)
Dôvod: podnikateľská skladba tejto časti mesta – väčšinou bary a reštaurácie – by podľa mňa privítala pokojnú oddychovú zónu v bezprostrednej blízkosti svojich podnikov. Určite budú radi, keď výhľad ich zákazníkov z otvorených terás na zrekonštruované námestie nebudú kaziť parkujúce a najmä štartujúce autá. Súčasný stav, keď je pešou zónou severná strana námestia, dokazuje, že Rožňavčania s radosťou objavujú možnosti, ktoré im takýto verejný priestor poskytuje.
: prijať všeobecne záväzné nariadenie na povinnosť vyhlasovať elektronické aukcie na akékoľvek mestské objednávky, využiť pri tom možnosť vyhlásiť elektronickú aukciu aj na organizátora elektronických aukcií, všetky vstupné podmienky zverejniť v dostatočnom predstihu, aby sa k nim mohli vyjadriť občania a nechať ich odhlasovať mestským zastupiteľstvom
Dôvod: elektronické aukcie sú podľa všetkých dostupných informácií najefektívnejším spôsobom, ako predchádzať plytvaniu mestskými peniazmi (ktoré sú vlastne daňami, ktoré odvádzame štátu a teda sú to stále naše peniaze) a zabezpečiť otvorené a spravodlivé prostredie, v ktorom zvíťazí najkvalitnejšia ponuka.
: odmeny vedeniu Mestského úradu udeľovať len za zrealizované projekty, a len v prípade, že budú súčasne dosiahnuté finančné úspory využitím všetkých dostupných prostriedkov alebo za presne merateľné dosiahnuté finančné úspory či skvalitnenie života Rožňavčanov – a to všetko na konci ich funkčného obdobia
Dôvod: súčasný stav, keď sa odmeny udeľujú za projekty vypracované, odoslané, prípadne za projekty schválené, považujem za vrcholne nespravodlivý a plytvajúci samosprávnymi peniazmi
: zrekonštruovať internetovú stránku mesta tak, aby sa na nej objavili všetky informácie týkajúce sa chodu Mestského úradu, všetky pohyby mestských peňazí, všetky zmluvy a faktúry uzavreté a vystavené mestom aj s dodatkami, každé hlasovanie poslancov….
Dôvod: len kvalitne informovaný občan môže relatívne objektívne posúdiť mieru kvality, akou ním volení zástupcovia spravujú verejný priestor, ktorý im zveril, len pravdivo informovaný občan môže zistiť, kde sú podľa neho nedostatky alebo kde sa stali chyby a omyly, len dostatočne rýchlo informovaný občan vie reagovať rovnako rýchlo a v dostatočnom predstihu tak, aby boli potenciálne škody minimalizované, len komplexne informovaný občan nadobúda reálnym stavom podložené presvedčenie, že sám participuje na správe svojho mesta.
: sfunkčniť pravidelné osobné stretávanie sa poslancov s občanmi mesta na stabilnom mieste a vo vhodnom a stabilnom čase
Dôvod: sporadické stretnutia občiansky aktívnych Rožňavčanov s vedením samosprávy ukázali zásadné nedostatky v komunikácii medzi poslancami, vedením mesta a občanmi. Nevhodne volený čas stretnutí, slabá angažovanosť Mestskej televízie a neospravedlniteľná absencia väčšej časti poslancov ukazujú na niektoré nedostatky, ktoré sú odstrániteľné v podstate len technickými zmenami a dobrou vôľou.
: dotiahnuť do konca projekt Transparentné mesto v plnom rozsahu ponúkaných aplikácií
Dôvod: projekt Transparentné mesto je efektívne a plnohodnotne zostaveným balíkom služieb, ktoré sprehľadnia a zúspornia fungovanie samosprávy, ušetrené financie a kvalitný základ pri tvorbe pozitívnej atmosféry lokálpatriotizmu (nesebeckej hrdosti na to „byť Rožňavčanom“) sú len prvými výstupmi.
: stanoviť si jasné a čo najpresnejšie merateľné priority, vytvoriť samostatnú skupinu priorít, ktoré nie je možné objektívne kvantifikovať, ktoré však napriek tomu prinášajú obyvateľom mesta osoh
Dôvod: k základným merateľným prioritám patrí osvetlenie, bezpečnosť (mestskí policajti v uliciach v problémových hodinách a na problémových miestach), mestské komunikácie alebo spravovanie trávnatých plôch a parkov – prioritami sa stali preto, lebo sa týkajú prakticky všetkých občanov bez rozdielu. Medzi nemerateľné priority patrí podpora športových, technických a umeleckých aktivít detí a mládeže alebo takých spolkov dospelých, ktoré sa prezentujú na verejných priestranstvách na nekomerčnej báze. Aktivity, ktoré sú náročné na réžiu, posudzovať obozretne a s maximálnym prihliadnutím na mieru pozitívneho vplyvu na čo najväčší počet obyvateľov mesta a v neposlednom rade aj na vynaložené finančné prostriedky.
: zrušiť angažovanie sa samosprávy v extraligovom basketbale a štvrtoligovom futbale
Dôvod: doterajšie netransparentné narábanie s dotáciami od mesta, permanentná neochota predstaviteľov týchto klubov hľadať alternatívne riešenia a skutočnosť, že manažment prvých športových tímov dospelých majú povinnosť zaobstarať na činnosť klubov súkromné peniaze.
: spojiť kultúrne akcie jarmočného typu organizované samosprávou do jednej
Dôvod: skúsenosť ukázala, že februárové Dni mesta sú v podstate len príležitosťou organizovať opulentné recepcie, krytie často zvláštnym kultúrnym programom či udeľovaním ocenení je evidentné. Vzdaním sa recepcií a pridaním stánkového predaja ázijského tovaru by bola vytvorená jedna viacdňová akcia. Veľkonočné a vianočné stánkové predaje ázijského tovaru sú podľa mňa nevhodne načasované i umiestnené, preto by nemali byť prioritou.
…………………………………………
Spravovať verejný mestský priestor nie je v žiadnom prípade hračka. Zodpovednosť poslancov sa mi vidí byť oveľa väčšia, pretože rozhodujú o bezprostrednom nastavení mesta, v ktorom trávime väčšinu svojho života. Tlak na nich by mal byť teda oveľa silnejší a vôbec tým nemyslím len ten negatívny: som úprimne presvedčený, že poslancom, ktorí do lavíc zasadnú v decembri, pôjde v prvom, druhom i treťom rade o Rožňavu a každého jedného jej obyvateľa. Bez rozdielu náboženského, etnického, sociálneho či akéhokoľvek iného.
S vedomím, že sme všetci na jednej lodi, že každému z nás ide o čo najkvalitnejší život v našom spoločnom meste, musí byť aj tlak zo strany občanov vnímaný ako motivácia. Ako prejav človečej starosti o vlastnú dušu, ktorá bude spokojná len v dobre spravovanom meste.
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ako to vidím"