Ferenc Ambrus: Oslobodení

– Ešte sme sa dosť nevytešovali, urodzený pane, a už takú veľkú robotu nám dávate…

– Tešiť sa, to môžete aj inokedy. Trebárs hneď za pár dní. Veď Vianoce idú, a ak ste dobrí kresťania, čomu ja ale veľmi neverím, po tých niekoľkých dňoch, čo som tu. Budete sa tešiť na Vianoce tomu, že ste sa konečne vrátili do lona rodnej zeme našej.

– Urodzený pane, veď len tá robota, čo nám teraz tak zhurta dávate… Na rok bude to sčítanie ľudí, čo stále býva, nie?

– To ledva dva týždne, čo sme vás oslobodili, a vy, naši nám odpor kladiete?!  Robiť sa vám nechce, tak sa veci majú! No, do Pešti to napísať musím, že oni sa nám dosť netešia z toho, že sú zase doma. To tá masarykovská demokracia vás učičíkala! Všetci ste tu nakazení tou ľavičiarskou ideológiou, čo vám  pod rúchom demokrácie dvadsať rokov do hláv liali!

– Ale, urodzený pane, veď mi ich tu v našom meste všetkých poznáme. Nie sú to zlí ľudia. Pravda, no tak trochu čudní: nezjedia všetko, ale do kostola, aj keď v piatok, pekne chodia. No, do toho svojho, ale chodia.

– Počúvajte, vy úradník zakrpatený vidiecky! Keď Pešť tak nariadila, pán minister sám, tak tak má byť! A my aj zákon máme na týchto. Na Židov vašich tu. A zajtra ráno spočítávať ich začnete! Bo už aj ja chcem vedieť, s koľkými ste sa tu tak veľmi skamarátili, že ich tak moc obhajujete. To asi z tej vašej demokratickej republiky máte, či čo? No, aby som sa vám tu božedaj aj smiať nezačal! Zorganizujete a krásne spočítate, koľkých to tu v tej Rožňave Židov máte. Ak sú to dobrí ľudia vaši, ako vravíte, tak žiadny problém mať nebudete pekne mi ich mená na môj stôl dať!

– A, dopísať i tam aj niečo iné, urodzený pane?

– Práve toto, fiam! Klinec si trafil po hlave! Vidím, že ti to už začína myslieť! Dopísať, pravdaže! Hlavne to, ktorí z tých tvojich Židov aký ten obchodík majú. A to ostatné už necháš na mňa. My to už s pánom veľkomožným vyriešime tam v Pešti. Veď Rožňava naša komunistická nám tu, v krajine Márie, vyčnievať nebude! A ani nemôže! To dúfam uznáš?!

(8. novembra 1938 pripojili Rožňavu k Horthyovskému Maďarsku. Po niekoľkých dňoch sa začalo v meste so sčítavaním miestneho židovského obyvateľstva. Toto bol jeden z prvých krokov na ceste, ktorý viedol k Holokaustu.)

FERENC AMBRUS

Z cyklu Rožňava naša pekná. Autor je aktivistom v oblasti maďarskej kultúry. 

Foto: Mek.oszk.hu

Staršie články autora:

Slávnosť / Nežná, polnoc / O novinách a iných zbytočnostiach

******************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

Predchádzajúce príspevky si môžete prečítať kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ferenc Ambrus: Oslobodení"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.