Otvorili výstavu o synagógach v Strednej Európe

V Rožňave otvorili v utorok putovnú výstavu pod názvom Synagógy stredovýchodnej Európy v rokoch 1782 až 1944. Počas dlhej prípravy v spolupráci Baníckeho múzea v Rožňave s Generálnym konzulátom Maďarskej republiky v Košiciach sa pôvodná bannerová výstava rozšírila o prvky spojené s našim mestom.

1 (48)Ako informovali Csaba Urban a Petronela Potoczká z Baníckeho múzea, ide o fotografie a predmety súvisiace s bývalou synagógou v Rožňave, ktorá sa stala obeťou totalitného idealizmu koncom 50. rokov minulého storočia. „Vďaka nim sme si spomenuli na jednu z mnohých skvostov v tomto regióne, ktoré sú už nenávratne minulosťou.“

Synagógy sú  nie len miesta pre modlenie, ale zároveň sú centrami židovského duchovného života a predstavujú symbol súdržnosti tohto spoločenstva. V stredovýchodnej Európe sa v druhej polovici 19. storočia prejavila silnejúca asimilácia židovstva a taktiež spoločenská modernizácia.

„Táto výstava je cestovanie v čase i v priestore, zobrazuje dojemné zábery ruín kedysi rozkvitajúcich synagóg  v porovnaní s vynovenými a stále funkčnými stavbami v rôznych destináciách Európy,“ priblížil. Tento pohľad nám pripomína nevyčísliteľné straty nie len pre židovstvo, ale pre celú kultúru dotknutých národov.

1 (37)

Cieľom výstavy je vykresliť toto dedičstvo pre širokú verejnosť a taktiež pripomenúť našu spoločnú zodpovednosť v boji proti ďalším podobným tragédiám v budúcnosti.

Otvoreniu výstavy 9. júna predchádzalo kladenie vencov pri pamätnom kameni na mieste bývalej synagógy, kde prítomných privítala referentka Tímea Havasi,  následne primátor mesta Pavol Burdiga a László Kardos, ktorý  vo svojom príhovore priblížil históriu a osud rožňavskej synagógy.

1 (50)Samotná vernisáž výstavy sa konala v Galérii Baníckeho múzea na Námestí baníkov, ktorú uvádzala Tímea Havasi.  Výstavu otvoril generálny konzul Maďarska v Košiciach Szesztay Ádám. List veľvyslanca Štátu Izrael na Slovensku, J. E. Alexandra Ben-Zviho, prečítal Peter Frajt, honorárny konzul Izraela v Košiciach.

Svoj príhovor predniesol aj predseda Židovskej náboženskej obce v Košiciach Pavol Sitár ako aj poverený riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Martin Kováč. Oficiálnu časť vernisáže ukončili poviedka z vlastnej tvorby Ferenca Ambrusa a spev košického reformovaného cirkevného zboru Laudate Dominum.

Výstava ponúka nielen jednotný ucelený pohľad na architektúru synagóg a ich dejiny, ale celkový pohľad na kroniku kultúr jednotlivých regiónov a na židovské dedičstvo zachované po holokauste. Doplnená je o jednotlivé predmety zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave, ale aj zo súkromných zbierok.

1 (42)

„Ide o mramorovú Knihu Mojžišovu – 10 Božích prikázaní, ktorá zdobila priečelnú fasádu rožňavskej synagógy, či o tabuľu s poďakovaním pre Františku Andrássyovú za finančný príspevok pri výstavbe synagógy,“ spresnil Urban.

Neprehliadnuteľným predmetom je aj pečatidlo rožňavskej židovskej obce, či obhorené modlitebné knižky písané hebrejsky. Ďalšími zaujímavosťami sú menora – sedemramenný židovský svietnik, chanukija – deväťramenný židovský svietnik, pivové fľaše z veľkoobchodu Eugena Rosenblütha a dobové fotografie rožňavskej synagógy.

Výstava potrvá do 18. júla, následne poputuje do Prešova.

Foto: Janka Vaisová, Banícke múzeum Rožňava

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Otvorili výstavu o synagógach v Strednej Európe"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.