Ferenc Ambrus: Sisinka

Nie! Tak toto mi ešte raz nepovieš! Sedíš si len tak pred Piroškou a čumíš do sveta. Čo myslíš, kto si ťa tu všimne? Baby z nemocnice, čo tu mašírujú na bus, alebo farári, čo modliť sa idú? Pre týchto ty nie si!

Som k tebe trpezlivý? Som. Vidíš, som. Aj keď ma ten život niekedy už fakt serie. No, prečo sme ťa Silviou volať chceli? No! Bo už vtedy sme s tvojou materou nebohou vedeli, že s takým menom to môžeš niekam dotiahnúť. No preto asi. Len pozri na tú slávnu rožňavskú herečku, ako ju aj tu zbožňujú!

A teraz  je možnosť konečne, a nie hocijaká, a ty by si sa na ňu vykašľala! Tak toto nie, moja zlatá! To nie! Toto ja nedovolím! Že vlasy nemáš také dlhé, ako by oni chceli?! Ááá, hóby nemáš! A načo sme raz tak pekne tvojú starú mater ostrihali a vlasy pod posteľ do krabice odložili?

Ja ti poviem: aby, že keď príde vhodná chvíľa, na pľac sme to hodili! A tá vhodná chvíľa je tu! Pekne pôjdeš do Betliara, zaklopeš v kaštieli, a prihlásiš sa na ten konkurz, čo tam novú kráľovnú Sisi, či čo chcú vybrať.

Že čo? Že tam aj porota bude? No a čo? To si azda nemyslíš, že tvoj otec tu celý život preto drel, aby potom jeho pekná dcéra nejakú súťaž nevyhrala? Basom ci boha, by som povedal, ak by to nie tak bolo a nejako ináč sa zvrtlo! A čo myslíš, bratranec Ondro načo v roštárskej pálenici už roky kúri? Že by nám pre tú porotu nedoniesol dákú pálenú?

No, len mi tu nezačni fňukať! Moja drahá, ty si asi myslíš, že to stále tak bude, ako teraz? Starká ti za prinesené obedy dá dáké euro, tu malú vedľa postrážiš po večeroch, ale to nie je budćnosť, Sisinka zlatá! A nedajbože si zmyslíš, že ricki pôjdeš do rajchu utierať! Už ma to fakt začína štvať!

A ešte nevravím, že dákí Jožo z Rochoviec za tebou lozí! Ba čo viac: z Kérešu, zo zábavy si ráno domov trafila! Z Kérešu! Fasa! No, ale teraz počúvaj, na rovinu ti poviem, aké šťastíčko ťa čaká! Vyhráš ten kvíz, či čo to v kaštieli bude. Ešte aj starý pán nám pomôže, keď aj za komunistov, aj v demokrácii vedel všetko vybaviť, a jeho starú kraksňu som mu opravil, tak ako by nie.

No zjednoduším ti to, lebo vidím, že to mám s tebou bárs ťažké, aj keď ti len dobre chcem: vyhráš, budeš Sisi – veď aj si, moja Sisinka – to nech si píšu! Aj ten nový tam! Pekne ťa oblečú, a vystavia.

Podľa mňa najprv tam dole, pri tých afrických zvieratkách, budeš stáť. Aby tak nestrašili návštevníkov z celého sveta. Potom ťa isto dajú aj vyššie v kaštieli do niektorej komnaty. A neverím, že tam by to už bolo zadarmo.

Ale toto je menej dôležitá vec, lebo tá hlavná je, že ťa tam objaví bohatý západňár! Čo má niekde kaštieľ. Dajme tomu v Škótsku. To budeš mať, Sisinka moja, také z pekla šťastie, že až! Z tými dlhými vlasmi ťa tam zoberie – neboj, vybavíme aj tam, aby nezistili, že nie sú pravé! – a vo svojom starobylom kaštieli ťa vystaví, kde ešte aj z Ameriky chodia na turistiku, nie ako u nás.

Tam nielen kaštiele im núkajú, aj príšery. Veď to by sme aj u nás mohli. Máme ich dosť.  No, čo povieš? A nie za taký peniaz, čo títo ti budú dávať! Tam ti ten škótsky gróf také peniaze ponúkne, že všetci dobre sa budeme mať.

Zízaš, čo, dievča?! A títo to tu môžu zbaliť! Tak im treba! Lebo ja ťa tu v tomto kaštieli dlho vystavovať nenechám! Lebo ja už poznám takýchto, čo stále niečo vymýšľajú!  Teba už budú mať a hneď vymyslia ďalšiu srandičku, a budú hľadať Ďulu! Toho pekného Andrássyho. K tebe, moja zlatá Sisinka! K tebe!

A postavia vás do niektorej takej komnaty, čo sú v nich aj postele. A to ešte nič! Sú schopní aj toho, lebo to dajaká móda teraz, že: noc múzeí. A si predstav, že v noci budú chodiť na vás, čo s pekným Ďulom robíte na tých nenormálne veľkých posteliach! Prisahám ti Sisinka, že sú schopní vymyslieť aj takúto vec!

Samozrejme, za nehorázne príplatky. Čo by som si už ja s chlapcami z roboty nemohol dovoliť. To sa už dnes takto robí v tom veľkom biznise. No, ale my si na toto už nepočkáme! My tu už dávno nebudeme! Za ich almužnu sa ty s dajakým Ďulom v posteli válať nebudeš!

Že čo?! Len vyskúšať? Keby ešťeže dobre zaplatil ten nový! Ale Sisinka to my už budeme v Škótsku u grófa. Neboj, zoberieme aj starkú! Má osemdesiatpať, ale vydržala už veľa v živote, vydrží aj toto.

A bude nám všetkým dobre.

FERENC AMBRUS

Z cyklu Rožňava naša pekná. Autor je aktivistom v oblasti maďarskej kultúry. 

Foto: alzbeta-sissi.blog.cz

Staršie články autora: Album cenných známok / Osvienčin/Auschwitz – Birkenau III. / Osvienčim/Auschwitz – Birkenau II. / Osvienčim/Auschwitz, Birkenau I.Možné slová hocikoho z nás / Zasvätenie čitateľa do sveta krásnej literatúry / Oslobodení / Slávnosť / Nežná, polnoc / O novinách a iných zbytočnostiach

******************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte ich na e-mail redakcia@inforoznava.sk Staršie príspevky nájdete kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Ferenc Ambrus: Sisinka"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.