V R. Sobote je pacient s prasacou chrípkou

V rimavskosobotskej nemocnici je hospitalizovaný 52-ročný pacient s potvrdeným vírusom chrípky typu A (H1N1), tzv. prasacej. Ako TASR informoval Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej patrí aj nemocnica v Rimavskej Sobote, pacient je momentálne v kritickom stave s potrebou umelej pľúcnej ventilácie. Jeho zdravotný stav neumožňuje transport do iného zariadenia.

„Pacient bol od 6. februára hospitalizovaný s teplotami a nálezom pneumonie v nemocnici v Hnúšti. Zhoršený stav s rozvojom kardiorespiračného zlyhávania a potreba umelej pľúcnej ventilácie si vyžiadali 12. februára jeho prevoz do nemocnice Svet zdravia v Rimavskej Sobote na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pre podozrenie z vírusového ochorenia mu boli realizované odbery, na základe ktorých bola potvrdená prítomnosť vírusu prasacej chrípky typu A (H1N1),“ uviedol hovorca.

Ako dodal, ide o vírus, ktorý je známy pod názvom pandemický vírus z roku 2009, kedy bol prvýkrát izolovaný aj na Slovensku. Dnes je už súčasťou vakcín proti chrípke.

Podľa ďalších slov hovorcu je na oddelení hospitalizovaný ešte ďalší pacient s rovnakými príznakmi, ktorý bol v kontakte s horeuvedeným pacientom v nemocnici v Hnúšti. Kráľ informoval, že u tohto pacienta je klinický stav stabilizovaný, boli mu vykonané odbery, ale ich výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii.

Ako zdôraznil, nemocnica okamžite spravila všetky protiepidemické opatrenia a zdravotnícky personál dodržiava prísnu bariérovú ošetrovateľskú techniku. „Nemocnica všetky svoje kroky koordinuje s hlavným epidemiológom siete Svet zdravia a s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Rimavská Sobota (RÚVZ RS),“ uzavrel hovorca.

Prípad prasacej chrípky pre TASR potvrdil aj regionálny hygienik a vedúci služobného úradu RÚVZ RS Dušan Béreš. „Môžem potvrdiť laboratórne potvrdený prípad výskytu prasacej chrípky v nemocnici v Rimavskej Sobote,“ uviedol. Podľa jeho slov je však situácia pod kontrolou a nie je potrebné okolo prípadu robiť žiadnu paniku.

S jeho vyjadrením súhlasí aj Adriana Strečková z oddelenia epidemiológie RÚVZ RS, ktorá ako jednu z foriem prevencie voči chrípke odporúča očkovanie.

Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR Lenky Skalickej sa na Slovensku v posledných mesiacoch vyskytlo niekoľko desiatok prípadov prasacej chrípky. „Od októbra 2014 sme zaznamenali 62 laboratórne potvrdených prípadov na vírus chrípky typu A (H1N1), teda takzvanej prasacej chrípky,“ spresnila hovorkyňa.

Aktualizácia 24. 2.: Pacient zomrel

 „V kraji zaevidovali epidemiológovia prípad SARI (závažná akútna respiračná infekcia). Do systému ho nahlásil RÚVZ Rimavská Sobota. Ide o 56-ročného muža, ktorého pre kašeľ, bolesti hrudníka pri kašli, dýchavicu, dusenie a teploty hospitalizovali najskôr na internom oddelení tamojšej nemocnice so základným ochorením – obojstranným zápalom priedušiek. Pre zhoršujúci sa zdravotný stav bol pacient preložený na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a odobrali mu aj výtery z nosa a hrdla na laboratórne vyšetrenie,“ uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Vyšetreniami vzoriek sa potvrdila pandemická chrípka subtyp A (H1N1).

Ako však informovala nemocnica, pacient dnes zomrel na multiorgánové zlyhanie v dôsledku ťažkého obojstranného zápalu pľúc. Naopak, pacientke, ktorá je s tzv. prasacou chrípkou hospitalizovaná v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, sa stav o niečo zlepšil. Pre TASR to dnes potvrdila hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Podľa zdravotníkov výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) i chrípky je v týchto dňoch o niečo nižší, ako v predchádzajúcom týždni. V prípade ARO je to o štvrtinu a v prípade chrípky o 40 percent menej. Podľa hovorkyne RÚVZ Tolnayovej porovnanie s rovnakým obdobím minulého roka však napovedá, že respiračných a chrípkových ochorení je v tomto roku podstatne viac.

Z dôvodu zvýšeného počtu týchto ochorení je v okrese Revúca zákaz návštev v miestnej nemocnici, ako aj v zariadení na Prednej Hore. V okrese Zvolen bola do konca minulého týždňa zatvorená materská škola i jasle.

RÚVZ v rámci Banskobystrického kraja eviduje v absolútnych číslach 9576 prípadov ARO, čo predstavuje chorobnosť 2580 prípadov na 100.000 obyvateľov. V prípade chrípky je to 1221 chorých, čo predstavuje chorobnosť 329 prípadov na 100.000 obyvateľov. Najviac chorých je v okresoch Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Lučenec, Poltár, ale aj v okresoch Zvolen a Žarnovica.

Zdroj: TASR Ilustračné foto:Pixabay.com

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "V R. Sobote je pacient s prasacou chrípkou"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.