O turizme sa mlčí

Čoskoro tu máme komunálne voľby a preto je najvyšší čas niečo napísať a pripomenúť kandidátom, že Rožňava a jej okolie je, vlastne mohla by byť, rajom a centrom turistického ruchu na Gemeri.

Mohla! Ale nie je, lebo o turizme sa mlčí.

Sme jeden z mála okresov na Slovensku, ktoré je obdarené veľkou históriou a prírodnými krásami, ponúkajúcimi ideálne podmienky na šport a relax. Asi jediné, čo tu nemáme, sú teplé termálne pramene. Nemôžme mať úplne všetko.

Veď ani minimum z toho, čo máme, nevieme zhodnotiť a využiť v prospech nás všetkých. Nuž, ako sa hovorí: kto si malé možnosti neváži, ten si veľké nezaslúži.

Rôznorodosť a rozmanitosť, napriek všetkým možnostiam, podmienkam a danostiam turizmu, u nás v meste a aj v okolí pokrivkáva a jemne povedané, spí vo vegetatívnej kóme. Možno len nemá svojho miestneho patróna, alebo jednoducho sa o turizmus nikto nechce starať.

Ako každá minca, aj tento problém ma dve strany.

Na jednej strane sú to nenásytní podnikatelia (kapitola sama o sebe), ktorí sa nevedia dohodnúť. Bažia len po zisku na úkor poskytovaných služieb (ubytovanie, reštaurácie, doprava, samospráva – parkovanie…), ktoré sú mnohokrát hlboko pod priemerom, či fantáziou aspoň trochu o turizme zmýšľajúcom človeku. Alebo obyčajného človeka, túžiaceho po adekvátnej protislužbe za svoje utratené eurá.

Na druhej strane je mesto, prípadne obce, ktoré sa vôbec nevedia prispôsobiť dobe a potrebe ľudí. Tu chýba akákoľvek kreativita.

Za posledných 20 rokov sa ohľadom turizmu a jeho aktívneho vyžitia urobilo veľmi, ale veľmi málo, alebo skôr vôbec nič, ak nerátam, koľko sa investovalo do pracovných ciest, súvisiacich s výstavami o turizme po celom regióne cez Maďarsko, Poľsko, či Nemecko. A to všetko v mene turizmu, no len pre vlastné potešenie a navyšovanie primátorského ega. Najmä u tých predchádzajúcich primátorov.

Sme jeden z mála okresov na Slovensku, ktorý nemá cyklistické chodníky a to ich možno nemá ani len vypracované na papieri. Je to smutné, lebo sú na to (boli/budú) rôzne programy, granty a európske výzvy, kde by mesto participovalo len nejakou omrvinkou, ak berieme do úvahy či už rozpočet mesta, alebo aj celkovú cenu projektu a výstavbu.

Apelujem, žiadam, alebo ak chcete, aj prosím, aby terajší alebo budúci radní páni, ktorí vzídu z novembrových volieb, urobili prvý krok smerom k turizmu a tiež k potešeniu domácich obyvateľov – výstavbou prvých metrov cyklistických chodníkov. Veď by sa dal vytvoriť krásny trojuholník Betliar – Rožňava – Krásnohorské podhradie. Jednoducho spojiť históriu so športom a relaxom.

Všetko, čo súvisí s cyklistikou, je teraz a predpokladám, že aj bude, vyhľadávaným športovo – relaxačným vyžitím, či už turistov, alebo aj domáceho obyvateľstva. Veď bicyklovanie máme radi od detstva až do staroby.

Na začiatok by stačilo, ak by v Rožňave s tým novým recyklátorom asfaltu vyasfaltovali chodník na obchvate mesta od kúpaliska po predajňu Citroen. Už aj za to by boli ľudia, či už bežci, korčuliari, alebo cyklisti, veľmi vďační.

Peter Katrenics

Autor podniká v cestovnom ruchu

Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk 

******************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

Predchádzajúce príspevky si môžete prečítať kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "O turizme sa mlčí"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.