Využite posledné slnečné lúče na cyklistický výlet

S letom sme sa už pomaly, ale zato iste rozlúčili. Počasie nám však stále praje, čo určite poteší najmä aktívnych milovníkov cyklistiky. Neváhajte preto využiť posledných pár slnečných dní, ktoré môžete stráviť na finálnych výletoch tejto sezóny. Ak si ale neviete dať rady, kam by ste mohli vyraziť, pomôžeme vám. Pripravili sme pre vás niekoľko menej i viac náročných cyklistických trás v oblasti Rožňavy, ktoré vás prekvapia krásnym prostredím a úžasnou prírodou.

Silická chata

Trasa, ktorá má 18,5 kilometra a prevýšenie len 50 metrov, je vhodná aj pre tých menej zdatných. Odporúča sa dokonca aj pre rodičov s deťmi, ktorí si chcú urobiť príjemný rodinný výlet. Priemerný čas, za ktorý by ste ju na bicykli mali zvládnuť, je 1 hodina a 40 minút. Peši je odhadovaný čas asi šesť hodín. Jej začiatok i koniec je na kolibe nachádzajúcej sa na horskom prechode Soroška. Vyše šesť úvodných kilometrov trasy tvorí lesná asfaltová cesta, ďalej sa nachádzajú spevnené lesné cesty a naspäť sa opäť dostanete po asfaltovej ceste. Ak si teda chcete vychutnať ešte aktívny šport s rodinou predtým, ako budete v chladnom počasí môcť fandiť športu už len cez športové tipy z pohodlia domova, táto trasa je pre vás tá pravá.

Plešivecká planina

Trasa cez Plešiveckú planinu je o niečo náročnejšia a dlhšia ako trasa na Silickú chatu. Jej dĺžka je 40 kilometrov a priemerný čas jej zdolania na bicykli by mal byť asi 3 hodiny a 15 minút. Prevýšenie je 550 metrov. Začiatok trasy je na sídlisku Juh, ktoré sa nachádza v Rožňave. Trasa vedie cestou číslo 50 cez obec Brzotín až do Plešivca. Ide o cestu prvej triedy. V Plešivci sa cesta stáča po modrej turistickej značke cez železničné priecestie. Pokračuje po lesnej asfaltovej ceste, kde prichádza strmšie stúpanie smerom na Plešiveckú planinu, kde prejdete popri poľovníckej chate, kde sa cesta odchyľuje od modrej značky k priepasti Zvonivá jama. Kúsok za ňou sa môžete napojiť na žlté turistické značenie po Veľký vrch. Tu sa od žltej značky odkloníte a dostanete sa k strmému klesaniu do obce Rakovnica. Odtiaľ vedie asfaltová cesta do Rudnej a do Rožňavy, kde trasa končí pri autobusovej stanici.

Soroška – Avanti

Posledná trasa, o ktorej sa zmienime, začína na kolibe na Soroške. Vedie po asfaltovej lesnej ceste, kde sa však po jednom kilometri odchyľuje doľava, kde by ste mali ísť po červených turistických značkách. Pri Zajačej bráne prídete ku križovatke, kde je potrebné pokračovať po zelenej značke doprava. Na ďalšej križovatke asi po 500 metroch pokračujte turistickým chodníčkom. Ďalej odbočte zo zelenej značky doprava smerom k Jovickému závozu, kde sa asi po pol kilometri môžete napojiť na modrú značku až do Jovíc, odkiaľ sa už strmým klesaní dostanete na Avanti. Celá trasa má takmer 16 kilometrov, prevýšenie 315 metrov a zvládnuť by ste ju mali za necelé dve hodiny.

Patrik ERŽIAK

Objednávky do rubriky Reklamné články prijímame na emailovej adrese reklama@inforoznava.sk