Cena Alžbety Güntherovej – Mayerovej 2016

„Na Slovensku je len málo ľudí, ktorí nepoznajú Slovenskú národnú galériu, Mestské múzeum v Bratislave, martinské Slovenské národné múzeum, kaštieľ v Betliari, či hrad Krásna Hôrka.

No koľkí poznajú meno tej vynikajúcej osobnosti nášho kultúrneho života 20. storočia, ktorá sa zaslúžila o vznik, záchranu, resp. spracovanie zbierok týchto a mnohých iných našich významných kultúrnohistorických pamiatok?

Bohužiaľ, takých ľudí je veľmi málo! A to i napriek tomu, že dnes už o PhDr. Alžbete Güntherovej-Mayerovej, o jej osude a zásluhách môžeme hovoriť otvorene a pravdivo.

Dr. Güntherová sa svojím všestranným pôsobením v oblasti výtvarného umenia, ale aj v oblasti pamiatkovej starostlivosti a muzeológie zaradila medzi popredné zakladateľské osobnosti modernej slovenskej umenovedy.

Aj napriek nežičlivému osudu a nevyhovujúcim pracovným podmienkam sa zaslúžila o pozdvihnutie úrovne poznania slovenských dejín umenia a o zachovanie našich umeleckohistorických skvostov. Bohužiaľ, tejto osobnosti európskeho významu sa v posledných rokoch nevenovala veľká pozornosť, a tak pomaly upadala takmer do zabudnutia.“

Tieto slová napísal v roku 2003 ešte ako študent súčasný riaditeľ SNM Múzea Betliar Július Barczi.

Dnes už s potešením môžeme konštatovať, že jedna z najväčších osobností slovenských kultúrnych dejín, a to čiastočne aj jeho zásluhou, neupadla do zabudnutia a už po deviatykrát si ju kultúrna verejnosť na Slovensku pripomína aj cenou za celoživotné dielo a prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky, ktorá nesie jej meno.

Tohoročnými laureátmi Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej sú pamiatkarka Silvia Paulusová, odborník v oblasti statiky historických stavieb Vladimír Kohút a múzejník, pamiatkar a pedagóg Ladislav Mlynka in memoriam.

Boli to moji kolegovia, s ktorými som spolupracovala pri obnove a dokumentácii mnohých pamiatok. Spomeniem aspoň gotický kostol v Štítniku (na fotke), jednu z najvýznamnejších stredovekých stavieb Gemera, ktorý je dlhé roky stredobodom záujmu slovenských pamiatkarov za štedrej podpory grantového systému Ministerstva kultúry SR.

Oceneným kolegom srdečne blahoželám!

Edita KUŠNIEROVÁ
Autorka je historičkou umenia

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Cena Alžbety Güntherovej – Mayerovej 2016"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.