Obec Betliar existuje už 680. rokov

V roku 2005 si obyvatelia Betliara pripomenuli 675. výročie prvej písomnej zmienky o svojej obci peknou slávnosťou spojenou s prednáškami, výstavou a stretnutím rodákov roztratených po celom svete. V minulom roku, v roku okrúhleho výročia – 680. rokov na to akosi pozabudli.

I keď odvtedy uplynul už ďalší polrok, nezaškodí si túto pozoruhodnú obec pripomenúť i dnes.

Významný historik Gemera, ochtinský evanjelický kňaz Ladislav Bartolomaeides, začiatkom 19. storočia napísal: „…tento kraj, uzavretý údoliami a výšinami Volovca…sotva mohol svojou pôvabnosťou privábiť svojich prvých obyvateľov, a títo sa tu bezpochyby iba kvôli baniam usadili.“ 

Bartolomaeides mal buď nesprávne informácie, alebo v Betliari nikdy nebol. Lebo veru, čo sa týka polohy a prírodného prostredia obce, náramne sa mýlil. Veď ani nie o stopäťdesiat rokov neskôr o svojom vzťahu k rodisku – Betliaru takto spieval miestny ľudový básnik:

„V čarokrásnom Gemeri

dedinka malá sa skrýva

kostolíček jej biely

do kraja vôkol sa díva

kol neho hory vysoké

sťa verní strážci stoja

v čarokrásnom Gemeri

najkrajšia dedinka moja !

Betliar dnes poznajú dobre nielen rodáci, ale ľudia skoro na celom svete, a to hlavne vďaka tunajšiemu kaštieľu a parku. Aj to, že sa zachoval vo svojej pôvodnej kráse s celým svojim pôvodným zariadením, svedčí o vzťahu Betliarčanov k svojmu kultúrnemu dedičstvu, ktoré neutrpelo žiadnu ujmu ani v ťažkých povojnových časoch.

Betliarsky kroj
Už zaniknutý betliarsky kroj, 1895

V roku 2014 vyšla obsiahla Monografia obce Betliar, ktorá by mala byť v blízkej budúcnosti doplnená albumom starých fotografií a spomienok na život obce v minulosti. V súčasnosti  sa pripravuje vydanie slovníka betliarskeho nárečia, ktoré je medzi gemerskými nárečiami špecifické používaním širokého „ä“.

Nižná Maša
Betliar, Nižná Maša, zač. 20. stor.

Pozoruhodné nerastné bohatstvo obce a jej okolia, spomienky na tunajšie vyspelé hutníctvo, ktoré dodnes pripomínajú pamiatky na Vyšnej i Nižnej Maši, budú spracované v druhej časti publikácie Technické pamiatky spojené s banskou a hutníckou činnosťou na Gemeri, ktorú pripravuje na vydanie Gemerský banícky spolok Bratstvo v Rožňave.                                                                                      
Edita KUŠNIEROVÁ

Autorka je historička umenia

Titulná fotka: Kaštieľ v Betliari na začiatku 50. rokov 20. stor.

Pohľad na obec
Betliar, pohľad na obec od Tureckej, zač. 20. stor.

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Obec Betliar existuje už 680. rokov"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.