Dobre ukrytá Muránska Venuša

Mária  SzéchyNa trojdňový zájazd po rakúskych hradoch a zámkoch, ktorý organizovalo SNM – múzeum Betliar v júni t.r., som sa prihlásila vďaka tomu, že cestovná kancelária Satur nám vyšla v ústrety a zaradila do programu zájazdu aj hrad Forchtenstein.

O tomto stredovekom sídle Eszterházyovcov som vedela len toľko, že v tamojšom múzeu sa nachádza jediný zachovaný portrét Márie Széchyovej, legendárnej Muránskej Venuše.

Hrad je známy predovšetkým svojou obrovskou zbierkou militárií a vojenských trofejí.

Nachádza sa tam však aj rozsiahla kolekcia šľachtických portrétov, medzi ktorými sme našli po dlhom hľadaní portrét Márie Széchyovej, a o niekoľko miestností ďalej aj portrét jej manžela, uhorského palatína Františka Wesselényiho.

ForchtensteinAko sa dostali tieto obrazy, ktoré pochádzajú evidentne z muránskeho hradu, do majetku Eszterházyovcov, je dnes už ťažké zistiť.

Najskôr ich získali po dobytí hradu Muráň cisárskym vojskom, keď celý majetok, vtedy už vdovy po palatínovi, bol zhabaný za účasť na príprave sprisahania proti cisárovi.

Mária sa dostala do väzenia a na sklonku života žila utiahnutá u príbuzných v maďarskom Kőszegu, kde aj zomrela.

Autora portrétu nepoznáme, obraz nie je signovaný.

S určitosťou však môžeme tvrdiť, že vznikol na muránskom hrade, lebo je datovaný rokom 1656, keď už dvanásty rok bývali šťastní manželia František a Mária na Muráni.

45-ročná Mária vyzerá na portréte veľmi mlado – veď bola od mladosti známa ako jedna z najkrajších uhorských šľachtičien.

Muráň v 17. stor., dobová rytinaMuráň, staršia pohľadnica

V obci Muráň vzniklo nedávno obecné múzeum. Jeho najcennejším exponátom by mohol byť (alebo by mal byť ?) portrét najlegendárnejšej postavy dejín muránskeho hradu.

Napadlo mi pokúsiť sa ho získať pre Slovensko od majiteľov hradu Forchtenstein. Na to by ale bolo potrebné vyvinúť hodne úsilia s veľkým balíkom peňazí.

Ale za pokus by to stálo.

Mali by sme doma obe sestry Széchyové z Muráňa (portrét Máriinej sestry Evy, vydatej Illésházyovej sa nachádza v zbierkach Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne).

Edita Kušnierová

Foto: Autorka

Odkaz: Muráň – legendy a skutočnosť

 

***********************************

Staršie príspevky v rubrike História si môžete prečítať kliknutím v hornom menu na Autorské rubriky/História, alebo kliknutím sem

Predchádzajúce časti seriálu Rožňava včera a dnes si môžete pozrieť kliknutím sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Dobre ukrytá Muránska Venuša"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.