Čo nás stojí chod mesta?

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) prišiel pred voľbami so zaujímavým projektom pod názvom „Účet obce“.

Na svojej webovej stránke zdôvodňuje projekt slovami: „Hoci obce zverejňujú svoje rozpočty, tie sú často zložité a neprehľadné. Znalosť hospodárenia predchádzajúceho zastupiteľstva, či plány kandidátov, sú však podmienkou správneho rozhodnutia každého voliča. Účet obce je jednoduchým a zrozumiteľným nástrojom, ako komunikovať zložitý rozpočet.“

O vypracovanie „účtu obce“ pre mesto Rožňava požiadal Ivan Kuhn (OKS), podpredseda finančnej komisie zastupiteľstva a jeden zo šestice kandidátov na post primátora.

„Myslím, že by malo byť povinnosťou samosprávy každý rok takýmto prehľadným spôsobom informovať občanov – daňovníkov – o hospodárení samosprávy. Ak budem zvolený za primátora, občania Rožňavy budú takéto vyúčtovanie dostávať každý rok,“ vysvetlil pre infoRoznava.sk.

Blocek RoznavaÚčet, vypočítaný z rozpočtu mesta, uvádza náklady v jednotlivých položkách pre jedného občana. V Rožňave tak v roku 2014 dosiahnu sumu 796,40 eur na občana.

Najvyššími položkami sú školy (337,81 eur), investície a rekonštrukcie (144,20 eur) a zamestnanci (55,13 eur).

Nasledujú údržba a výstavba ciest (46,86 eur), zber a odvoz odpadu (40,48 eur) a výkon úradu (38,67 eur).

Ďalšími dvojcifernými položkami sú sociálne služby (32,02 eur), splátky úverov a poplatky (24,75 eur), bývanie (20,05 eur), verejné osvetlenie (13,99 eur), služby občanom (10,98 eur) a mestská polícia (10,98 eur).

Ostatné položky sú jednociferné, napríklad náklady na kultúru vo výške 5,40 eur.

Foto: Archív infoRoznava.sk / Zľava R. Kovács, ktorý už nekandiduje a K. Kováč, ktorý podporuje na post primátora I. Kuhna (celkom vpravo)

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Čo nás stojí chod mesta?"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.