LIETAVA: Pribudnú minihrady, Krásna Hôrka už tam je

krasna-horka.JPGĎalších 12 slovenských minihradov by malo pribudnúť v Ekoskanzene pri Lietavskej Svinnej v Žilinskom okrese. Dobrovoľníci zo Španielska, Francúzska a Dánska pokračujú v budovaní expozície MiniSlovensko, po jej dokončení plánujú začať s výrobou MiniEurópy.

„Cieľom bolo a je ukázať verejnosti krásu Slovenska, ktorú budovali naši predkovia celé stáročia,“ konštatoval predseda Združenia Lietavského panstva Rastislav Tain. Ako ďalej dodal, Slovensko malo v minulosti okolo 300 hradov, v súčasnosti ich zostalo menej ako 100. Niektoré sú zrekonštruované, ale väčšina je nepovšimnutá. „Našou snahou je prezentovať nielen naše najznámejšie hrady, ale aj tie zabudnuté,“ doplnil.

krasna-horka-2.JPGVyše desaťtisíc turistov, ktorí navštívili tento rok lietavský ekoskanzen si tak mohli pozrieť makety hradov z pórobetónu, ktoré sprístupnili na jar: Bratislavského, Trenčianskeho, Oravského, Lietavského, Budatínskeho, Bojnického a Spišského hradu, hradu Bzovík, Krásnej Hôrky a hradov Hanigovce a Slanec.

V ekoskanzene je tiež expozícia Guinnessových rekordov, k unikátom z minulých rokov – k rekordnému maxikľúču, najväčšej sekere, najväčšiemu drevenému korytu, najväčšiemu ručne kutému meču či najväčšiemu kravskému zvoncu, ukuli kováčski majstri v septembri tohto roka 2,5-metrovú maxiružu.

V ekoskanzene môžu návštevníci vidieť aj kováčsku, drotársku, tkáčsku a rezbársku dielňu, ale aj kone, pávy, bažanty, ovce a ďalšie zvieratá, ktoré nesmú chýbať na gazdovskom dvore. Tento rok vybudovali tiež ihrisko so šmykľavkami, kolotočom, trampolínami a horolezeckou stenou.

(SITA) Foto: Belo Hefler

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "LIETAVA: Pribudnú minihrady, Krásna Hôrka už tam je"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.