Pavol Lacko: Jeden za všetkých, nikto za jedného

Pod týmto názvom vydala Aliancia Fair Play nedávno knihu s podtitulom Čo chýba a čo pomáha odvážnym ľuďom, ktorí nahlasujú nekalosti.“ Jej autorom je Rožňavčan Pavol Lacko, náš bývalý redakčný kolega.

Editormi boli Zuzana Wienk, šéfka AFP a Fero Pauliny, o prípravu podkladov sa postarali Milan Grieč, Andrea Klimčová a Milan Majtán. Jazykovú korektúru knihy si zobral na starosť ďalší Rožňavčan a náš bývalý kolega Radoslav Kovács. 

Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA  nadácia pre sociálne zmeny.

Whistleblowerom sa v Aliancii venujeme dlhodobo. Spoluorganizujeme ocenenie Biela vrana, kde oceňujeme odvážlivcov ochotných riskovať pre verejné blaho,“ vysvetľuje Pavol Lacko zrod publikácie.

Pripomenul, že Alianca pripomienkovala tiež nový zákon o ochrane whistleblowerov.

„Mali sme však pocit, že títo ľudia zažívajú situácie, na ktoré sú dnes zákony prikrátke. Malé zlomyseľnosti v práci, problémy so zdravím, čudné pohľady okolia. Drobné či väčšie nepríjemnosti, ktoré zákony nepostihnú, no obrana verejného záujmu ich so sebou prináša. Preto sme sa rozhodli stráviť desiatky hodín s ľuďmi, ktorí si cez to už prešli. Chceli sme vedieť, čo ich na tejto ceste postretlo a čo by odkázali ľuďom, ktorí sa raz ocitnú v ich koži,“ vysvetlil.

Na otázku, o čom je kniha, uviedol: „V e-knihe mapujeme, kde odvážni ľudia pri oznamovaní nekalostí narážali. Čo nefungovalo, čo pomohlo, kto ich podržal, kto potopil, čo by už určite neurobili. Ich príbehy neraz prekvapili aj nás. Často sú to scény ako z filmu.“

„Už len čakám, kedy urobíte chybu, aby som na vás mohol poslať svojich právnikov,“ vypočul si jeden whistleblower od šéfa, priblížil Lacko.

„Odvážni ľudia sú u nás ohrozeným druhom. Boli by sme radi, keby ich bolo viac. Preto sme sa snažili ukázať, s čím zápasia a čo im pomáha. A aj na základe ich skúseností ponúkame krátky návod pre tých, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii,“ dodal na záver.

On-line verzia e-knihy Jeden za všetkých, nikto za jedného

PDF verzia na stiahnutie

Foto: Archív AFP

Palo Lacko :: Najmite si pátračov – pozrú politikom na prsty :: Filantropická Pecha Kucha Night 13.7.2013 | festival Pohoda

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pavol Lacko: Jeden za všetkých, nikto za jedného"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.