Taniere z rožňavskej manufaktúry predávali aj v Budapešti

Pestrosť, krása a rôznorodosť výrobkov. To všetko v sebe nesie výstava rožňavskej kameninovej manufaktúry, ktorú otvorili minulý týždeň v Galérii Baníckeho (BM) múzea v Rožňave pod názvom Poézia kameniny. Hostí privítal riaditeľ múzea Mgr. Pavol Lackanič, spolu s autorkou výstavy Sylviou Holečkovou. Výstava bude sprístupnená do 25. októbra 2015.

Poézia kameniny prezentuje šikovnosť, nápaditosť, um a vkus výrobkov kameninovej manufaktúry, na ktorej sa podieľali jej vtedajší zamestnanci. “Rožňavská kameninová manufaktúra, po manufaktúre na spracovanie kože, bola založená v roku 1810. Založil ju Ján Hoffmann, rodák z Budína, a sídlila v objekte na vtedajšej Čučmianskej, dnes Hrnčiarskej ulici. Do roku 1845 bola v rodine svojho zakladateľa, potom ju spravovala akciová spoločnosť. Vo vedení podniku sa vystriedali Štefan Mattyassovsky, Imrich Szontágh, Alexander Dubrovszky, Jakub Weinstein a Fabián Groszmann“ uviedla autorka výstavy Sylviou Holečková.

1 (1)

Podľa jej slov dosiahla manufaktúra najväčší rozkvet pod vedením Imricha Szontágha a jej najvýznamnejšie obdobie spadá do rokov 1851 až 1854. Podľa údajov košickej obchodnej komory manufaktúra ukončila produkciu v roku 1905. Manufaktúra opierala svoju výrobu o suroviny z neďalekého okolia. Sortiment jej výrobkov bol pomerne bohatý, ich originalitu zabezpečovala slepá značka. Rožňavské výrobky sa mimo vlastný región najviac predávali v Budapešti a Debrecíne. Zákazníkov lákali najmä taniere rôzneho druhu, na zdobenie ktorých, sa najčastejšie používali modrá, červená, zelená a hnedá farba. Výroba bola orientovala na meštianske domácnosti, neskôr, v snahe udržať sa na trhu čo najdlhšie, začala vychádzať v ústrety vidieckemu vkusu.

DSC_7489

Výstavu vhodne dopĺňajú silueta Jána Hoffmanna v životnej veľkosti a informácie z regionálnej historickej tlače Rozsnyói Híradó z rokov 1912 a 1913, z ktorých sa dozvedáme o nadobudnutí rožňavských kameninových výrobkov do zbierok vtedajšieho Mestského múzea v Rožňave. Záver výstavy je venovaný kameninovým výrobkom pravdepodobne vyrobeným v Rožňave a ukážke výrobkov ďalšej gemerskej manufaktúry na výrobu kameniny založenej v roku 1823 v Muráni“ dodáva S. Holečková. Na výstave sú prezentované zbierky Baníckeho múzea v Rožňave, Východoslovenského múzea v Košiciach, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a predmety zo súkromných zbierok.

Foto: Banmuz.sk

DSC_7448

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Taniere z rožňavskej manufaktúry predávali aj v Budapešti"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.