Pred vetrom a snehom varujú meteorológovia aj okres Rožňava

Rožňavčania by si už mali chystať zimné kabáty, meteorológovia totiž varujú, že od utorka môže začať snežiť.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu sa v čase od 12 do 13. októbra očakáva v okrese Rožňava, v polohách nad 800 m, miestami výskyt sneženia, pri ktorom spadne 10 až 15 cm nového snehu.

Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

V okrese Rožňava sa na horských priechodoch miestami očakáva tvorba snehových jazykov a závejov. Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

V polohách nad 700 m sa v okrese Rožňava očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 20 až 25 m/s. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

V zime by podobná situácia nebola až tak nebezpečná, ale nakoľko ide o prvú situáciu so snežením na našom území, ktorá navyše prichádza veľmi skoro, treba byť predovšetkým na cestách na severe Slovenska veľmi opatrný. V platnosti sú výstrahy SHMÚ na vietor, sneženie a snehové jazyky a záveje.

Zdroj: SHMÚ Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pred vetrom a snehom varujú meteorológovia aj okres Rožňava"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.