Silná búrka sa prehnala aj Rožňavou

Silná búrka sa v utorok podvečer prehnala aj Rožňavou. Teplota v priebehu niekoľkých minút klesla o vyše 10 stupňov.

V Košiciach lámala stromy a strhla najmenej jednu strechu. K pádom stromov a konárov došlo na mnohých miestach.

Počasie v najbližších dňoch v Rožňave by malo dosahovať nižšie teploty, výraznejšie ochladenie je predpovedané už na piatok.

Horúčavy ohrozujú najmä ženy

Horúčavy, ktoré by mali podľa predpovedí meteorológov vyvrcholiť v stredu, predstavujú záťaž pre každý organizmus. Viac sú ohrozené ženy, skolabujú častejšie ako muži.

„Takisto treba dávať pozor aj na deti a seniorov. Práve starší ľudia by napríklad nemali v takomto teple nakupovať cez deň, ale skoro ráno alebo večer, keď už slnečné lúče nie sú také silné,“ upozornil hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.

Priblížil, že pri takomto kolapse človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať.

„Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde mu operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc,“ radí Chmel.

Záchranári odporúčajú nezanedbávať pitný režim.

„Netreba sa vody báť, čistej, minerálnej, treba piť, koľko sa dá. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa, v žiadnom prípade nečakajte na pocit smädu. To odporúčané množstvo je približne tri litre vody denne, no v takýchto horúčavách to je aj okolo päť litrov. Určite viac však napríklad potrebuje 100-kilový chlap ako 50-kilová žena. No a samozrejme do pitného režimu sa nepočíta káva, čaj či sladené vody,“ vysvetlil Chmel.

Okrem toho varuje pred alkoholom, ktorému sa treba cez deň vyhýbať. Ten je pri horúčavách aj najväčšou príčinou utopení.

Besedu so známym meteorológom Petrom Jurčovičom pod názvom „Z extrému do extrému“ organizuje v stredu 11. júna o 16:30 h. vo svojich priestoroch Gemerská knižnica P. Dobšinského v Rožňave (Lipová 3).

Aktuálnu predpoveď si môže pozrieť na stránke SHMÚ, vrátane lokalizácie cez model Aladin.

On-line pohľad na rožňavské Námestie baníkov – web kamera

Foto & Video: infoRoznava.sk

Búrka sa blíži k Rožňave – 10. 6. 2014

Búrka v Rožňave – 10. 6. 2014

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Silná búrka sa prehnala aj Rožňavou"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.